Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Veteráni se rozloučily se sezonou jízdou po střední Moravě

Ekonomika

  6:53
LIPNÍK NAD BEČVOU - Burácení motorů a dým z výfuků provázel dnešní hromadný start osmi desítek majitelů veteránů z náměstí v Lipníku nad Bečvou, kteří se vydali na zhruba osmdesátikilometrovou trasu napříč střední Moravou. Sledovat je mohli při cestě lidé z desítek obcí v Olomouckém i Zlínském kraji. Historická auta a motocykly zamířily na zámek Lešná a cílem jejich trasy se již tradičně stal hrad Helfštýn. Akce byla zároveň rozloučením s letošní sezonou.
Veterán - ilustrační foto.

Veterán - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

"Akce se skládá ze dvou etap. Na první měřící 43 kilometrů se vydali majitelé strojů z Lipníku na Lešnou a na druhé na pětatřicetikilometrové trase z Lešné na Helfštýn. Záměrně jsme vybrali trasu, která vede mimo hlavní provoz. Vede vesničkami kolem Oderských vrchů," řekl dnes ČTK Jiří Zemánek z pořádajícího Oldtimer Clubu Helfštýn.

Na cestu se historická auta a motocykly vydaly hromadně, trasu však již absolvují podle vlastních možností a rychlostí. "Hlavně mě nesmí předjet jako prvního," podotkl na startu s úsměvem pořadatel akce, který na trasu vyrazil na harleyi se sajdkárou.

ČTĚTE TAKÉ:

Na závěrečnou jízdu dorazili do Lipníku majitelé veteránů z Brna i Ostravy, ale i z Jihlavska. Pro některé byla zkouškou i samotná cesta na start. "Asi 150 kilometrů jsme jeli v mlze, v naprosté tmě. V Kostelci u Jihlavy jsem to chtěl otočit, ale nakonec jsme to překonali. Celou cestu nás navíc trápila svíčka, je černá jak bota," řekl ČTK majitel vozidla MG TD z roku 1951 Jaromír Menšík z Třeště. Cestu nakonec i s manželkou zdolal a černou svíčku na lipnickém náměstí nahradila jiná. Peripetie překonali i jiní účastníci, jež museli hromadný start absolvovat i roztlačením za pomoci diváků.

Mezi stroji nechyběly i vzácné kousky jako italský motocykl Galloni z roku 1924, ale i značky Ariel nebo Omega. Velkou pozornost návštěvníků přitahovala i rozměrná historická auta americké výroby. Nadšenci do historických aut a motocyklů se spanilou jízdou loučí se sezonou každoročně na konci září. Předloni hrad Helfštýn, který je jejich tradičním cílem, propojili s poutním místem na Svatém Hostýnu na Kroměřížsku a loni na trase zavítaly veteráni na nádvoří baziliky na Svatém Kopečku.

Autoři: ,

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...