Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Podívejte se na plánované stanice metra trasy D

Ekonomika

  15:07
PRAHA - Projekční kancelář Metroprojekt Praha poskytla serveru Lidovky.cz podrobné vizualizace dlouho očekávané trasy pražského metra D. To by mělo již za několik let propojit jih metropole s centrem a s ostatními páteřními linkami pražské hromadné dopravy.

Vizualizace stanice metra D - Nové Dvory. foto: Metroprojekt

Dlouho odkládaná trasa D se bude od ostatních pražských linek odlišovat. Bude se jednat o takzvané lehké metro, které není budováno tak hluboko pod zemí jako to klasické a náklady na výstavbu jsou proto podstatně nižší.

Vizualizace stanice metra D - Nádraží Krč

Vizualizace stanice metra D - Nádraží Krč

Na dvou místech pak budou soupravy dokonce vyjíždět na povrch. V zahraničí navíc bývá u tohoto typu obvyklý automatizovaný provoz, což mimo jiné znamená, že vlaky budou jezdit bez řidičů.

Soupravy budou vyjíždět z nově vybudovaného depa Písnice, které se zároveň stane důležitým přestupním uzlem pro navazující regionální dopravu. Jako dočasná konečná bude sloužit stanice Náměstí Míru, kde bude možný přestup na trasu A. V budoucnu pak bude linka pokračovat buď na Žižkov, nebo do historického centra Prahy.

Hlavním důvodem pro stavbu "Déčka" je kromě usnadnění dopravní dostupnosti sídlišť na jihu Prahy zejména vybudování alternativy k Nuselskému mostu, který v sobě vede linku C, a je tak "úzkým hrdlem" jižní poloviny hlavního města. Souběžné déčko však povede pod zemí.

Stanice metra D v Krči.

Vizualizace stanice metra D - Nemocnice Krč

Zajímavým způsobem bude řešena například stanice Nádraží Krč, která bude umístěna částečně na mostě přes Krčský rybník. V její blízkosti pak bude také hlavní dispečink celé trasy.

Kdy se začne metro stavět zatím není jisté, jelikož stále není vyřešen způsob financování. Město by rádo využilo formu PPP, tedy zapojení soukromého kapitálu.

VÍCE O PRAŽSKÉM METRU:

Na samotný stavební tendr si už "brousí zuby" firma Metrostav. Ta totiž v současnosti staví na severozápadě Prahy podstatnou část prodloužení trasy A do Motola pomocí unikátních tunelových razících strojů. Tonda a Adéla, jak se štítům přezdívá, totiž budou po dokončení ražby koncem příštího roku teprve v polovině své životnosti a Metrostav se netají tím, že by stoje za stovky milionů korun rád nasadil právě na trasu D.

Pražské metro - mapa současných a plánovaných linek

Pražské metro - mapa současných a plánovaných linek

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!