Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vitásková odvolala jednoho z šéfů ERÚ. Vypsal podporu, když nebyla v úřadu

Ekonomika

  13:25
PRAHA - Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková v pondělí odvolala místopředsedu úřadu pro oblast regulace Jana Nehodu. Obě strany se dohodly na ukončení pracovního poměru dohodou. Nehoda vypsal na konci prosince v nepřítomnosti Vitáskové podporu obnovitelným zdrojům energie pro letošní rok.

Alena Vitásková, šéfka Energetického regulačního úřadu foto: MAFRA- Tomáš Krist

Jde až o 42 miliard korun. Situací v ERÚ se dnes měla zabývat vláda, kvůli nepřítomnosti ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) to ale odložila.

Vitásková odmítala podporu vypsat celý loňský podzim. ERÚ v polovině listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR pro rok 2016 vyplacena podpora nebude, protože by tím úřad překročil zákon.

‚Známe datum popravy.‘ Šéfka ERÚ Vitásková na začátku března skončí

ERÚ podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. Vitásková byla tou dobou na dlouhodobé dovolené v zahraničí, a tak rozhodnutí podepsal právě Nehoda. Vitásková minulý týden v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedla, že o záměru Nehody podepsat podporu nevěděla.

Situací v ERÚ se dnes měla zabývat vláda. Materiál ministerstva vnitra, který měl Vitáskovou převést pod služební zákon, ale ministři zatím neprojednají. Novinářům to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Neřeší se, Mládek je v Íránu

„Není tady přítomen ministr průmyslu a obchodu, který by měl k té problematice také mnoho co říci. Já osobně se kloním k tomu, že pokud mluvíme o ERÚ jako o nezávislém orgánu, tak z logiky věci by ředitel tohoto úřadu neměl spadat pod služební zákon,“ uvedl Jurečka. Mládek se pondělnío jednání vlády neúčastní, protože je na plánované návštěvě Íránu.

Od začátku letošního roku je ve vedení ERÚ nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem. Poslanci totiž nestihli schválit novelu energetického zákona, podle níž by Vitásková skončila ve funkci až do konce příštího roku. Podle ministerstva vnitra tak šéfka ERÚ od začátku roku patří pod služební zákon, což měla dnes potvrdit vláda.

Vitásková to odmítá, v pátek řekla, že služební slib nesloží. Pokud by šéfka ERÚ skutečně pod služební zákon přešla, nemohla by fakticky funkci vykonávat. Čelí totiž obvinění a obžalobě.

Autor:

Mohlo by vás zajímat