Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Víte, do kterého vagonu metra nastoupit? Ty seznamovací vyjedou v sobotu

Ekonomika

  11:33aktualizováno  13:46
PRAHA - V sobotu spustí pražský dopravní podnik poprvé svůj projekt „metra pro nezadané“. Zvláštní „komunikační vagony“ nebudou nijak označeny, najdete je vždy uprostřed souprav na lince A. Upozorní na ně informační tabule na jednotlivých stanicích.

Pražské metro ovládli cestující bez kalhot foto: ČTK

Původní záměr seznamky v soupravách pražského metra nyní dopravní podnik propaguje jako možnost pro všechny cestující, kteří si chtějí zkrátit cestu konverzací či navázáním kontaktů. Prvotní myšlenka totiž vzbudila rozpaky, přičemž zahraniční média o nápadu rovnou psala jako vlacích na sex.

„Komunikační vagony nebudou určeny striktně lidem majícím zájem o komunikaci, v žádném případě tedy nedojde k narušení kapacity přepravy. Jedná se prozatím pouze o pilotní projekt a budeme hodnotit jeho odezvu,“ říká generalní ředitel dopravce Jaroslav Ďuriš.

Komunikační vagon – vizuál dopravního podniku.

Prostřední vagony souprav na lince A by měly být určené ke konverzaci a seznamování každou sobotu, přičemž nebudou nijak označeny. Upozornění bude vyvěšeno ve vestibulech stanic.

Spuštění projektu předcházela anketa na webových stránkách, z níž vyplývá, že až 80 procent cestujícíh se domnívá, že seznámit se v metru je skutečně možné. Třetina respondentů uvedla, že se v metru našla nové přátele nebo dokonce i lásku. Většina účastníků průzkumu uvedla, že lidé dnes dávají přednost virtuálnímu navazování vztahů před osobní komunikací.

Názor dopravního odborníka:

Projekt získal podporu pražského magistrátu. „V současné době, kdy převažují spíše elektronické formy komunikace (SMS, mail či sociální sítě), je vhodné se vrátit k mluvenému slovu a tento způsob komunikace obrodit. K tomuto účelu může sloužit i projekt komunikačního vagónu metra,“ uvedl radní pro dopravu Jiří Pařízek (TOP 09).

Chybí peníze na prodloužení

Projekt komunikačních vagonů je součástí probíhající kampaně na  zatraktivnění využívání hromadné dopravy v Praze. Ta se v současnosti potýká se závažnými problémy zejména v oblastí financí.

Anketa

Líbí se vám nápad „komunikačního vagonu“?

Ano, je příjemné si zkrátit cestu povídáním. 2165
Ne, je to obtěžující a zbytečné. 1556
Nevím, je mi to jedno. 608

Pražský dopravní podnik se totiž loni propadl do ztráty 396 milionů a tíží ho také miliardové závazky z minulosti. Ministerstvo dopravy ve čtvrtek potvrdilo, že dopravní podnik neobdrží celou evropskou dotaci na dostavbu linky A do Motola. Městskému podniku tak budou chybět téměř 4 miliardy.

Z peněž z Operačního programu Doprava hodlá dopravní podnik financovat také rozsáhlou modernizaci řady přažských stanic, o které v týdnu informoval server Lidovky.cz.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat