Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Výherce vydražil let do vesmíru s Bezosem za víc než půl miliardy. Aukce se zúčastnilo šest tisíc lidí

Ekonomika

  20:28
Seattle - Místo na palubě vesmírné lodi společnosti Blue Origin při její první cestě se vydražilo za 28 milionů USD (587,2 milionu Kč). Výherce příští měsíc poletí do vesmíru s miliardářem Jeffem Bezosem, zakladatelem firmy Amazon, a jeho bratrem Markem. Informovala o tom agentura Reuters. Totožnost vítěze, který je zřejmě velmi bohatým milovníkem vesmíru, zatím nebyla zveřejněna.

Zkontrolovat kabinu po přistání přišel i Jeff Bezos. foto: Blue Origin

Nejbohatší muž světa Bezos poletí za měsíc do vesmíru. O tomhle jsem snil od pěti let, uvedl

Soutěž na místo se konala měsíc a vyvrcholila živou aukcí. Před začátkem živé aukce nejvyšší částka činila 4,8 milionu USD. Během čtyř minut od zahájení telefonické aukce nabídka stoupla na více než 20 milionů a celá aukce skončila sedm minut po zahájení. Za celý měsíc se aukce zúčastnilo více než 6000 lidí z nejméně 143 zemí.

Počítačová simulace suborbitální lodi New Shepard.
Porovnání velikosti raket

Vydražená částka bude věnována nadaci Blue Origin - Club for the Future, uvedla již dříve firma. Posláním nadace je inspirovat budoucí generace ke kariéře v přírodovědných a technických oborech a k tomu, aby pomohly vymyslet budoucnost života ve vesmíru.

Bezos prodal akcie Amazonu za dvě miliardy dolarů, chce financovat svou vesmírnou společnost

Raketa New Shepard má odstartovat ze západního Texasu 20. července. Její let má být přelomovým okamžikem v úsilí amerických firem o novou éru komerčních letů do vesmíru. Podle televize ABC News let s lidskou posádkou potrvá asi půl hodiny. Půjde o takzvanou suborbitální misi, při níž se loď dostane „na okraj vesmíru“. Tam si budou moci pasažéři chvíli užívat výhled a stav beztíže, než se jejich modul vrátí zpět na Zemi.

Zakladatel Blue Origin Bezos je nejbohatším mužem světa a celoživotním nadšencem do vesmíru, závodí s dalšími ambiciózními miliardáři - Richardem Bransonem a Elonem Muskem - o to, komu se jako prvnímu podaří vyletět za hranice zemské atmosféry. Branson se chce 4. července připojit k možnému zkušebnímu letu na hranici vesmíru na palubě lodi VSS Unity své společnosti Virgin Galactic, uvedl informovaný zdroj.

Závody o nejbohatšího člověka na světě pokračují. Do čela žebříčku se vrátil Bezos

Závod o první cestu do vesmíru je poháněn nadějí, že cestování do vesmíru se stane běžnou záležitostí, jakmile budou prověřeny nyní se rodící technologie a klesnou náklady. Podle odhadů banky UBS by do roku 2030 mohla roční hodnota trhu s turistickými lety do vesmíru činit tři miliardy USD.

Blue Origin zatím neoznámila svou cenovou strategii pro budoucí cesty. V roce 2018 agentura Reuters uvedla, že na základě studie trhu a dalších úvah by cestující za cestu měli zaplatit nejméně 200 000 USD (4,2 milionu Kč). To se však od té doby mohlo změnit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!