Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Chytré portfolio

Vítězové Chytrého portfolia převzali šeky

Vítěz Chytrého portfolia Libor Trávníček přebírá cenu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítěz Chytrého portfolia Libor Trávníček přebírá cenu | foto: MAFRA: Šula MichalLidovky.cz

Na začátku dubna ho upoutal tip u kamaráda na Facebooku na investiční soutěž, a tak sestavil vlastní portfolio. Ruku měl při tom tak šťastnou, že mu s ní při předávání cen, kterým ve čtvrtek vyvrcholila investiční hra Lidových novin a Burzy cenných papíru Praha, potřásl šéf pražského parketu Petr Koblic.

„Mám obrovskou radost,“ zářil devětadvacetiletý „ajťák“ a vítěz Chytrého portfolia Libor Trávníček poté, co převzal z Koblicových rukou, zástupců Lidových novin a Fio banky věcné ceny a odměnu ve výši 30 tisíc korun.

Jím namíchaný mix akcií v hodnotě fiktivního milionu korun dokázal v soutěži vydělat 85 tisíc korun. Trávníček tak s portfoliem, které tvořily akcie Pražských služeb, TMR a Pegas Nonwovens porazil všech zbývajících 2714 soutěžících, kteří se čtyřměsíční hry zúčastnili.

S velkým odstupem za sebou nechal jak ostatní amatérské investory, tak profesionální finanční analytiky, jejichž portfolia dokonce v průměru prodělala téměř 12 procent.

Sám vítěz však včera připustil, že přestože si při sestavování svého investičního balíku o jednotlivých akciích vyhledal na internetu informace, skutečné peníze by na ně nevsadil. „Určitě bych přípravě portfolia věnoval více času,“ pokyvoval Trávníček a přiznal, že v průběhu soutěže kontroval své akciie zhruba jen jednou týdně.

ČTĚTE DÁLE:

„Až v posledních deseti dnech, kdy jsem se dostal do čela, jsem své portfolio kontroloval několikrát denně,“ svěřil se s tím, že o vedoucí příčku se strachoval do posledního dne. Za výhru si prý pořídí vlastní paraglide.

To druhý v pořadí, devětadvacetiletý účetní z Prahy, jehož portfolio se zhodnotilo o 5,5 procenta, si pořadím hlavu nelámal. Na soutěž údajně úplně zapomněl. „Až když mi přišel email, že jsem obsadil druhé místo a dostanu 20 tisíc korun, tak jsem si uvědomil, že jsem se do nějaké hry přihlásil,“ smál se včera soutěžící, který se hry zúčastnil pod přezdívkou hoblik.

Podle analytika Fio banky Chadiho El-Moussawiho byly sázky obou nejúspěšnějších hráčů rizikové a dost nejisté. Zmíněné akcie Pražských služeb vzrostly až ke konci soutěže poté, co se pražští radní za TOP09 a ČSSD dohodli o jejich odkupu. „Obě investice mají nižší kapitalizaci než tradiční společnosti v indexu PX,“ uvedl analytik.

U předávání cen asistoval i maskot soutěže, fenka Ameli. Sama si v ní vedla lépe než řada profesionálů z řad finančních analytiků nebo manažerů. Její portfolio sestavené pomocí míčků, které očuchala, prodělalo jen 4,4 procenta. Například finanční poradci v soutěži v průměru ztratili 14,3 procent.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...