Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vítkova CPI se stala největším akcionářem společnosti Globalworth, která vlastní kancelářské budovy

Ekonomika

  16:24
Praha - Skupina CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka se s podílem 29,4 procenta stala největším akcionářem ve společnosti Globalworth. Nakoupila dalších 3,68 milionu jejích akcií. CPI o tom ve středu informovala v tiskové zprávě. Globalworth vlastní kancelářské budovy v Polsku a Rumunsku.

Šéf realitního impéria CPI developer Radovan Vítek. foto: MAFRA

Podíl CPI ve firmě Globalworth zůstává pod 30 procenty. „Jejím dosažením vzniká povinnost podat nabídku na převzetí. S ohledem na svou stávající kapitálovou strukturu a cíle finanční politiky nemáme v současné době v úmyslu svůj podíl ve společnosti Globalworth dále navyšovat,“ uvedl generální ředitel CPI Property Group Martin Němeček.

Bývalí uhlobaroni Čmejla a Diviš zažalovali majitele CPI Vítka. Tvrdí, že vytvořil kriminální struktury

CPI nakupovala podíly ve společnosti Globalworth primárně na otevřeném trhu prostřednictvím obchodníka s cennými papíry. Akvizicí společnosti Zakiono Enterprises Limited od Ioannise Papalekase, uskutečněnou 31. ledna, získala skupina CPI Property Group rovněž práva, která jí umožňují ve společnosti Globalworth jmenovat členy představenstva a výborů představenstva.

CPI Property Group má sídlo v Lucembursku a její akcie jsou obchodované na frankfurtské burze. Vlastní nemovitosti v Česku, Maďarsku, Polsku, na Slovensku a v Chorvatsku, v menším rozsahu ve Švýcarsku, Francii, Rumunsku, Rusku a Británii. Vítek vlastní v CPI Property Group většinový podíl 87,8 procenta. Podle časopisu Forbes je jedním z osmi českých dolarových miliardářů.

Firmě předloni klesl čistý zisk meziročně o devět procent na 631 milionů eur (15,8 miliardy korun). Tržby vzrostly o 17 procent na 604 milionů eur (15,1 miliardy korun).

Globalworth Tower, druhá největší budova v Bukurešti.

Globalworth byla založena v roce 2013. Spravuje majetek za 2,8 miliardy eur (více než 70 miliard korun) a na nájmech ročně utrží přes 180 milionů eur (4,5 miliardy korun). Mezi její hlavní nemovitosti patří Lumen ve Varšavě nebo Globalworth Tower v Bukurešti.

Autor:

Mohlo by vás zajímat