Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vláda chce kuriózně zlevnit elektřinu, seškrtá dotace na sluneční energii

Ekonomika

  9:56
PRAHA - Kabinet premiéra Jana Fischera chystá zásah do vývoje cen elektřiny. Počátkem příštího týdne projedná novelu zákona, která by měla omezit dramatický nárůst příspěvku na podporu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů, zejména ze sluneční energie (tzv. fotovoltaiky). Vláda tím chce přispět ke snižování cen elektřiny na domácím trhu.
Solární elektrárna - ilustrační foto.

Solární elektrárna - ilustrační foto. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

"Hlavním principem změny zákona bude umožnit Energetickému regulačnímu úřadu, aby mohl snížit garantované výkupní ceny energie z obnovitelných zdrojů o více než pět procent," řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Místopředseda ERÚ Bohumil Němeček upřesnil, že regulační úřad by měl mít pravomoc snížit výkupní ceny energie z obnovitelných zdrojů o více než 5 procent za rok v případě, že návratnost počáteční investice do obnovitelného zdroje klesne pod 11 let. "Výše snížení výkupní ceny by závisela na návratnosti investice a byla by kalkulována tak, aby návratnost investice byla 15 let," vysvětlil.

Výkupní ceny u fotovoltaiky mohou klesnout o 25 procent
V současnosti může ERÚ snížit výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů, tedy např. z fotovoltaiky či vodních a větrných elektráren, maximálně o 5 procent ročně, bez ohledu na výrazný pokles cen technologií, který zkracuje i dobu návratnosti investic.

Energetika

Vývoj příspěvku  na podporu
obnovitelných zdrojů  a kogeneraci:
(Kč/MWh)

2002 – 8 Kč
2004 – 40 Kč
2006 – 29 Kč
2008 – 40 Kč
2009 – 52 Kč
2010 – 168 Kč
Zdroj: Energetický regulační úřad

Trnem v oku vlády i ERÚ je zejména nepřiměřeně vysoká podpora fotovoltaiky. Zákonem garantované výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky jsou nastaveny pro návratnost do 15 let, přičemž díky současným technologiím je v některých případech návratnost investice pouhých pět let.

"V letošním roce dosahuje výkupní cena jedné megawatthodiny elektřiny z fotovoltaiky 12 700 korun, přičemž při 15leté návratnosti investice by odpovídala cena devíti tisícům korun," řekl Němeček. V příštím roce po plánovaném pětiprocentním snížení výkupní cena klesne na 12 150 korun.

Projde-li novela o podpoře obnovitelných zdrojů vládou i parlamentem, došlo by v roce 2011 ke snížení výkupních cen fotovoltaiky zhruba o 25 procent, řekl Němeček.

Zdůraznil ale, že nové výkupní ceny by se vztahovaly až na nově instalované fotovoltaické provozovny, a nikoliv na ty, které byly uvedeny do provozu před platností připravované novely zákona.

Současné neúměrně vysoké výkupní ceny energie z fotovoltaiky činí z investic do solárních panelů "zlatý důl" pro investory. Zatímco na konci loňského roku jich bylo v Česku evidováno 1214, k 1. listopadu jich bylo již 3128.

Sluneční energie zdražuje účty domácností
Rychlý nárůst počtu fotovoltaických provozoven a jimi vyráběného proudu stojí domácnosti stále více peněz. Poplatky na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů se tak v příštím roce oproti letošku více než ztrojnásobí – z letošních 52 korun za jednu megawatthodinu na 168 korun.

Rostoucí výdaje na podporu výroby proudu z fotovoltaiky a ostatních obnovitelných zdrojů navyšuje koncovou cenu elektřiny pro domácnosti. Společnost ČEZ včera potvrdila, že cena silové energie pro domácnosti v příštím roce klesne o 15,3 procenta.

Silová energie ale ovlivňuje účet domácností za elektřinu pouze z poloviny. Celkový pokles ceny elektřiny pro domácnosti závisí na součtu plateb za silovou elektřinu a za regulované služby, které stanovuje ERÚ. Ten tak letos učiní 26. listopadu.

Zástupci ERÚ ale již připustili, že zejména z důvodu vysokého růstu příspěvku na obnovitelné zdroje regulovaná složka ceny poroste a celková cena elektřiny v příštím roce klesne pouze o několik procent. "Mohlo by se jednat o zhruba tři až čtyři procenta," řekl Němeček.