Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČR dohání svět v solární energii. Na Moravě se plánuje obří elektrárna

Ekonomika

  16:52
VRANOVSKÁ VES - Ve Vranovské Vsi na Znojemsku vznikne do konce roku zřejmě největší projekt na výrobu sluneční energie v Česku za zhruba 1,8 až dvě miliardy korun. Na ploše asi 41 hektarů vzniknou tři fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 18 až 20 megawattů. Každou vybuduje jiný investor, uvedl starosta obce Jiří Peřinka. Do provozu by měly být postupně uváděny od konce letošního roku.
Solární elektrárna - ilustrační foto.

Solární elektrárna - ilustrační foto. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Největší sluneční elektrárny v ČR mají dosud maximální instalovaný výkon kolem tří megawattů.

"Bude největší v ČR a snad se bude jednat i o největší sluneční elektrárnu i ve střední Evropě," uvedl Peřinka. Dvě firmy již podle něj staví, třetí by měla získat stavební povolení v nejbližší době.

Obce dostávají od provozovatelů slunečních i větrných elektráren příspěvky do svého rozpočtu. Tak tomu bude i ve Vranovské Vsi díky novému solárnímu projektu. Zřejmě se budou pohybovat v řádu milionů korun.

"Pro malou obec do 300 obyvatel je ten příjem několikanásobně vyšší než celoroční rozpočet," poznamenal starosta. Přesnou výši příjmů z elektrárny neuvedl. Rozpočet Vranovské Vsi na rok 2007 ale například počítal s celkovými příjmy 2,29 milionu korun.

V Česku solární panely vyrobí jen zanedbatelné množství energie. Jižní Morava je díky nejvyššímu slunečnímu svitu pro výstavbu solárních elektráren v zemi nejvýhodnější, slunce tam svítí asi o deset procent víc než v severnějších částech země.

ERÚ registroval na konci roku 31 slunečních elektráren v ČR s výkonem vyšším než půl megawattu. Z toho 11 je jich na jižní Moravě. Jednou z největších je nyní zřejmě ta v Protivíně na Písecku. Spuštěna ve zkušebním provozu byla v dubnu a její výkon by měl dosáhnout 3,5 MW.

K největším patří také sluneční elektrárna v Sudoměřicích na Hodonínsku. Spuštěna byla loni v listopadu a její výkon činí 2,95 MW. O 0,1 MW nižší výkon má sluneční elektrárna v Dívčicích Českobudějovicku.

Česko ve výrobě energie ze slunečního záření výrazně zaostává za sousedním Německem a dalšími zeměmi západní Evropy. Výkon všech slunečních elektráren v tuzemsku je několikasetnásobně nižší přesto, že jsou v zemi poměrně dobré podmínky.

Česko zažívá boom výstavby solárních elektráren

Počet slunečních elektráren v Česku za první pololetí stoupl ve srovnání s koncem loňského roku o dvě třetiny na 2046.  Stoupl i celkový instalovaný výkon solárních elektráren v zemi na 73,1 MW. Z celkového výkonu všech elektráren v ČR to představovalo zhruba čtyři procenta. Je to téměř dvojnásobek s koncem loňského roku, kdy to bylo 39,5 MW. Údaje vyplývají ze statistik Energetického regulačního úřadu k 1. červenci a týkají se elektráren s výkonem nad půl megawattu.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Byt 2+kk v centru Českých Budějovic
Byt 2+kk v centru Českých Budějovic

Krajinská, České Budějovice - České Budějovice 1
12 500 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat