Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Vláda dá další peníze na bydlení

Vláda chce pomoci mladým lidem ke stavebním půjčkám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vláda chce pomoci mladým lidem ke stavebním půjčkám. | foto: Lidové noviny

PRAHA Již brzy by mladí manželé či pár, který společně vychovává dítě, mohli získat peníze na vylepšení svého bydlení. Ministr pro místní rozvoj (MMR) Radko Martínek totiž chce na příštím zasedání kabinetu předložit návrh, aby mladí do šestatřiceti let mohli žádat o úvěr na rekonstrukci či modernizaci bytu či rodinného domku.

Peníze přitom bude půjčovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB).

Vedle takzvaných novomanželských půjček tak stát začne rozdávat další „dárky“. „Úvěr lze poskytnout do výše 150 tisíc korun a úročí se dvěma procenty ročně. Splatnost je deset let,“ uvedla mluvčí MMR Radka Burketová s tím, že půjčku je možné čerpat do dvou let ode dne uzavření smlouvy. Tomu, kdo bude mít o půjčku zájem, je možné ji poskytnout jen jednou, nikoliv opakovaně.

Odhad žadatelů za jeden rok - přes šest tisíc
Ministerstvo tvrdí, že pro státní rozpočet nebude mít návrh a jeho případné vyhlášení žádný přímý dopad. A to přesto, že MMR očekává 6,5 tisíce žádostí ročně.

Kdo může žádat o půjčky

* žadatel musí žít v manželství ve kterém aspoň jeden z manželů nedovrší v roce podání žádosti 36 let

* žadatel může být svobodný, když nedovrší třicet šest let a má ve výchově či pěstounské péči alespoň jedno nezletilé dítě

* žadatel musí být občan ČR, EU, anebo osoba s povolením k trvalému pobytu 
                                           pramen: MMR

„Počáteční čistý výdaj fondu v prvním roce představuje objem 975 milionů korun. Další roky se splácením jistiny i úroků suma snižuje,“ tvrdí Radka Burketová. Navíc dodává, že rozpočet fondu na letošní rok už s miliardou korun na tuto novou formu podpory mladých rodin počítá.

„Ano, v rozpočtu na letošní rok počítáme s miliardou korun, do příštích let zatím nevím. Bude záležet i na povolební situaci,“ sdělil LN šéf fondu bydlení Jan Wagner. Na klasické novomanželské půjčky má fond vyčleněno pro letošek 1,37 miliardy.

Návrh zřejmě ve vládě projde, neboť kromě sociálních demokratů jej podpoří zřejmě i ministři KDU-ČSL a unionisté. „To, co podporuje možnost pro mladé rodiny pořídit si či vylepšit bydlení, podporujeme,“ uvedl lidovecký poslanec a expert na bytovou politiku Tomáš Kvapil.

Podle něj by pouze navrhovaná částka úvěru mohla být vyšší, protože za sto padesát tisíc toho rodiny moc nepořídí. Vyjádření unionistických ministrů se nepodařilo sehnat.
O peníze by mladí manželé či lidé, kteří společně vychovávají dítě a je jim do 36 let, mohli začít žádat od prvního března letošního roku.

Kabinet nakonec neakceptoval námitku zmocněnce vlády pro lidská práva. Tomu se nelíbilo, že z možnosti získat půjčku osoby, které v manželství nežijí, anebo jej uzavřít nemohou.
Výhodou je, že byt či rodinný domek, na jehož modernizaci lidé o půjčku žádají, nemusí být v jejich vlastnictví. Může jít i o nájemní bydlení v družstevním domě. Jeden ze žadatelů pak musí být zakladatelem družstva.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...