Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volkswagen chce postavit novou továrnu v Polsku

Ekonomika

  6:15
WOLFSBURG - Německý automobilový koncern Volkswagen se rozhodl postavit v Polsku novou továrnu na dodávkové vozy Crafter za více než půl miliardy eur (zhruba 14 miliard Kč).

Logo firmy Volkswagen. foto: ČTK

S odvoláním na zdroje z podniku o tom informoval německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Zdroje agentury Reuters již minulý měsíc uvedly, že Volkswagen o továrně v Polsku uvažuje. Podle informací německého listu již koncern učinil interní rozhodnutí, že továrna bude stát v oblasti polského města Poznaň. Výstavbu závodu nicméně ještě musí schválit dozorčí rada podniku. VW již má v Poznani továrnu, která vyrábí dodávkové vozy Caddy a Transporter T5 a zaměstnává téměř 7000 lidí.

Volkswagen již dříve uvedl, že zkoumá možnosti výroby vozů Crafter v různých zemích. Důvodem je blížící se konec dohody o spolupráci s konkurentem Daimler, který od roku 2005 pro Volkswagen vyrábí automobily Crafter v Německu.

ČTĚTE TAKÉ:

Volkswagen, jehož součástí je i česká Škoda Auto, je největší automobilkou v Evropě. Do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem automobilů na světě. Polský ministr hospodářství Janusz Piechociński v prosinci uvedl, že některý z velkých mezinárodních automobilových koncernů představí plány na výstavbu velké továrny v Polsku. Odmítl však sdělit jméno podniku.

Výstavba závodu by podle ministra mohla začít už v březnu. "Šest měsíců jsme na tom tvrdě pracovali," řekl Piechociński. Dodal, že továrna bude postavena na "zelené louce" a k výrobě aut bude z velké části využívat součástky polského původu.

V Polsku nyní vyrábí auta kromě Volkswagenu také italská společnost Fiat a rovněž největší americká automobilka General Motors. Produkce automobilek se podílí zhruba sedmi procenty na celkové průmyslové výrobě v Polsku. Téměř 99 procent aut vyrobených v Polsku směřuje do zahraničí, zejména do ostatních evropských zemí.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...