3. března 2010 17:10 Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Vozy Kia Venga z Nošovic mají problémy s pásy, potřebují úpravu

Kia Venga. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kia Venga. | foto: kiamotors.cz

NOŠOVICE U automobilů Kia Venga, které se vyrábějí v nošovické automobilce Hyundai, se vyskytl problém s bezpečnostními pásy u řidiče. Podle časopisu Test jde o nedostatek v bezpečnosti vozu. Při nárazových zkouškách se objevily v pásu trhliny.

Proto doporučují řidičům, aby se obrátili na servisy. Mluvčí centrály Kia Motors Czech v Praze Kateřina Vokounová problémy s pásem potvrdila.

Bezpečnost řidiče není ohrožena
Uvedla, že nejde o nic závažného a v žádném případě není ohrožena bezpečnost řidiče. Problém s bezpečnostním pásem už začala Kia řešit minulý týden. Problém se podle Vokounové týká celkem 2100 vozů na evropském trhu.

V Česku jde o 382 aut. Většina ještě byla u dealerů. Firma proto obeslala 84 zákazníků s tím, že se musí u jejich vozů provést drobná úprava.

Podle redaktora časopisu Test Václava Beneše byly po nárazových zkouškách simulujících čelní srážku s protijedoucím vozidlem objeveny trhliny v bezpečnostním pásu řidiče. "K poškození bezpečnostního pásu dochází zřejmě při jeho kontaktu s lyžinami sedadla při zátěži způsobené nárazem," uvedl Beneš.

Časopis upozornil na problémy s pásy na základě nových výsledků crash testů Euro NCAP modelu Kia Venga, které byly v současné době zveřejněny. Kia Venga získala čtyři hvězdičky z pěti možných. "Toto hodnocení bezpečnosti se vztahuje pouze na automobily vybavené opraveným bezpečnostním pásem," dodal Beneš. Vozy bez této opravy mají míru bezpečnosti výrazně nižší, dodal.

Kia zákazníky oslovila zvláštním dopisem
Společnost Kia byla podle časopisu Test o problému informována. Vyrobila proto ochranný polypropylenový "rukáv", který zamezuje poškození bezpečnostního pásu. Z celkového počtu 2100 automobilů pro evropský trh již bylo podle Testu 1100 dodáno zákazníkům a 1000 slouží jako předváděcí vozidla. Vozidla již dodaná zákazníkům je třeba opravit. Dodávky nových vozidel zákazníkům byly v důsledku nutnosti montáže tohoto bezpečnostního prvku údajně zpožděny.

Kia Motors Czech sdělila, že v rámci preventivních opatření Kia Motors Corporation/Kia Motors Europe instruovala své dovozce, aby provedli v rámci svých dealerských sítí drobnou modifikaci bezpečnostních pásů u modelu Venga. "Jde o preventivní opatření, aby nedošlo při čelním nárazu k poškození pásu. Úprava spočívá v navlečení dvanáct centimetrů dlouhé polypropylenové manžety ke spodnímu úchytu bezpečnostního pásu předních sedaček. Cílem této úpravy je předejít eventuálnímu kontaktu spodní části pásu s vnějším pojezdem předního sedadla," uvedla Vokounová. Podle ní provedení úpravy v autorizovaném servisu trvá do pěti minut.

V České republice se tato úprava týká celkem 382 vozů. "Z toho 298 vozů se ještě nacházelo u dealerů. Zde byla úprava provedena minulý týden. Osmdesát čtyři zákazníků, kteří mají vozy již v užívání, bylo osloveno zvláštním dopisem," dodala Vokounová. Zákazníkům provedou úpravu dealeři nebo servisy. Nově dodávaná auta jsou již v pořádku.

Automobily značky Kia Venga se začaly vyrábět v nošovickém závodu Hyundai loni na začátku listopadu. Kia Motors Corporation je členem automobilové skupiny Hyundai-Kia Automotive Group. Všechny vozy s problémovými pásy pocházejí z nošovické továrny. V ní vznikla chyba při testování pásů.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz