Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Žádná cesta nezbyla. Let běloruských aerolinek do Barcelony se nedostal přes hranice, vrátil se do Minsku

Ekonomika

  16:11aktualizováno  18:04
MINSK/VARŠAVA - Evropa reaguje na nedělní incident, kdy běloruské úřady donutily přistát civilní letadlo Ryanairu. Doslova v pasti se tak ocitá tamní národní aerolinka Belavia. Ta se ve středu odpoledne pokusila vypravit komerční let z Minsku do Barcelony – avšak marně. Před hranicemi s Polskem se letadlo muselo otočit a po více než hodinovém kroužení se vrátilo do běloruské metropole.

Běloruské aerolinky vypravily let do Barcelony, za hranice se ale nedostal. foto: Flight radar 24

Společnost Belavia pro server Lidovky.cz uvedla, že měla veškerá potřebná povolení pro start letadla, které odstartovalo podle plánu. „O chvíli později se ale ukázalo, že francouzské letecké úřady tři minuty před startem manuálně deaktivovaly naplánovaný let, aniž by letecké společnosti dali vědět,“ uvedla pro Lidovky.cz společnost Belavia.

Informace o zrušení letu byla předána pilotovi Polským kontrolním úřadem pro letecký provoz. Následné pokusy o přesměrování letu ve spolupráci s dispečery z Marseille nepřinesla žádný výsledek, protože letová kontrola měla výslovný příkaz francouzského premiéra, aby letadlo nepřijímala. „Letadlo pak strávilo ve vzduchu dvě hodiny, než se vrátilo do Minsku. Ani další snaha o komunikaci s Marseille nebyla úspěšná,“ uvedla společnost Belavia s tím, že zákaz cestování na trati Minsk Paříž nebyl původně platný pro přelet francouzským vzdušným prostorem. Belavia dle svého vyjádření neobdržela aktualizovaný zákaz až do středečních 15:16 odpoledne. „Velmi nás mrzí potíže způsobené cestujícím a omlouváme se za ně,“ doplnila společnost.

 O události už mezitím informovala s odkazem na polský Úřad civilního letectví ruská agentura Novosti. Podle úřadu let BRU869 běloruských aerolinek z Minsku do Barcelony nedostal povolení pro vstup do polského vzdušného prostoru. Stopku však Belavia dostala i od sousední Ukrajiny.

Letoun Embraer s registrací EW-400PO, jehož trup zdobí výrazné livery v motivech běloruské hry World of Tanks, se tak těsně před hranicí musel otočit. Neměl jinou možnost, než se vrátit i s cestujícími zpět do Minsku, odkud odlétal. Aby však mohl bezpečně přistát, musel předtím přes hodinu kroužit nad Běloruskem. 

V tentýž okamžik se přitom přes polský vzdušný prostor vracelo do Minsku letadlo společnosti Belavia z Prahy. Tím však spojení Minsku s Prahou končí, dosud tam Belavia létala třikrát týdně. O pozastavení provozu běloruských aerolinek v Česku informoval ve středu ráno vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), zákaz začne platit v pátek.

Ke stejnému kroku se už uchýlili i lídři dalších zemí Evropské unie, a to včetně Francie, Litvy, Švédska a Lotyšska, ze zemí mimo EU pak Velká Británie a Ukrajina. EU zároveň vyzvala unijní letecké přepravce, aby se vyhýbali běloruskému vzdušnému prostoru.

Jde o reakci na nedělní nucené přistání civilního letadla irského Ryanairu v Minsku, po němž místní úřady zadržely opozičního novináře Ramana Prataseviče. Bezpečnost letu a všichni na palubě byli ohroženi tím, že si úřady vynutily přistání s odůvodněním, že se možná na palubě nachází bomba. K letadlu vyslaly stíhačku. Západní země incident odsoudily jako pirátství a žádají propuštění žurnalisty.