Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Šéf ruské banky VTB předpovídá konec dominance amerického dolaru

Andrej Leonidovič Kostin prezident a předseda představenstva VTB. foto: Profimedia.cz

Konec dominance amerického dolaru se blíží, protože čínský jüan je na vzestupu a řada zemí vidí rizika v souvislosti s neúspěšnou snahou Západu dostat Rusko na kolena kvůli Ukrajině. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl šéf druhé největší ruské banky VTB Andrej Kostin, který patří mezi nejmocnější bankéře v Rusku.
  11:34

Nynější krize kolem Ukrajiny podle Kostina přináší rozsáhlé změny ve světové ekonomice a podkopává globalizaci v době, kdy Čína přebírá roli největší ekonomické mocnosti na světě, píše Reuters.

Na otázku, zda se svět nachází v nové studené válce, Kostin odpověděl, že nyní probíhá „horká válka“, která je podle něj mnohem nebezpečnější než studená válka. Uvedl rovněž, že Spojené státy a Evropská unie utrpí újmu v důsledku kroků ke zmrazení ruských aktiv v hodnotě stovek miliard dolarů, protože řada zemí se odkloní od dolaru a eura.

„Dlouhé historické období dominance amerického dolaru se blíží ke konci,“ prohlásil. Předpověděl rovněž, že Čína začne postupně odstraňovat své měnové restrikce.

„Čína chápe, že se nestane světovou ekonomickou mocností číslo jedna, pokud její jüan zůstane nekonvertibilní měnou,“ dodal. Prohlásil rovněž, že pro Čínu je nebezpečné ponechat své rezervy investované do amerických státních dluhopisů.

USA, EU a další západní země uvalily na Rusko rozsáhlé hospodářské sankce kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Podle Kostina však Západ ruskou ekonomiku nedokáže zlomit. „Sankce jsou zlé a samozřejmě nám působí škody. Ekonomika se však adaptovala,“ řekl bankéř.

Autor:

AURES Holdings a.s.
Pracovník podpory prodeje Brno

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 34 000 - 34 000 Kč