Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vydělávat pro sebe? Od 3. července

Ekonomika

  8:03
PRAHA - Čekání na moment, kdy Češi konečně začnou vydělávat na sebe, a nikoliv na stát, se letos o něco zkrátí. I když má takzvaný den daňové svobody přijít v letošním roce dříve než loni, za léta vládnutí ČSSD se čím dál více oddaluje.

Peníze foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Podle výpočtu ekonoma Patria Finance Davida Marka se mohou lidé těšit na to, že přestanou vydělávat na stát, až do 3. července.

Den daňové svobody rozděluje rok na dvě období. V prvním se pracuje na zaplacení daní a odvodů do veřejných rozpočtů, v druhém už lidé vydělávají pro své potřeby. „Den daňové svobody je dnem, odkdy již pomyslně vše, co vyděláme, můžeme utratit či uspořit a nemusíme platit ani státu, ani zahraničním majitelům firem v Česku,“ uvedl David Marek. Kdy se tedy „povinnosti“ vydělávat na stát letos zbavíme? „V pondělí 3. července, ve tři čtvrti na sedm. Bude to o 62 hodin dříve než loni,“ přibližuje svůj výpočet David Marek.

Kdy přestali lidé vydělávat pro stát

2006 - 3. 7.
2005 - 6. 7.
2004 - 29. 6.
2003 - 27. 6.
2002 - 26. 6.
2001 - 19. 6.
2000 - 16. 6.
1999 - 16. 6.

pramen: Patria Finance

To je podle podnikatelů pozdě, i když ministerstvo financí ústy mluvčí Petry Krainové tvrdí, že se celkové daňové zatížení v roce 2006 snižuje. „Vysoká daňová zátěž v České republice je velký problém. Rozhodně jde o jeden z brzdících faktorů dalšího rozvoje podnikání,“ říká prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. Podle něj ale existují i další „brzdy podnikání“. „Kromě samotných daní jsou to také vysoké nepřímé náklady na práci, tedy odvody na sociální a zdravotní pojištění. Úroveň státem poskytovaných služeb podnikatelům navíc neodpovídá množství těchto prostředků vybraných od soukromého sektoru,“ dodává Jaromír Drábek.

S tím, že odsouvání dne daňové svobody stále dál je špatné, souhlasí i šéf Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR Bedřich Danda. „Kvůli trendu neustálého zvyšování daňové zátěže se zhoršuje konkurenceschopnost tuzemských firem,“ soudí Danda. Navíc s tím podle něj souvisí i problematika šedé ekonomiky, protože bit je nakonec ten, kdo je poctivý a daně platí.

Autor: