Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyřízení leasingu za dvacet minut

  16:10
Auto na leasing bylo před pár lety zcela běžné i u soukromých osob. Dnes ho využívají hlavně podnikatelé, ale v nabídce prodejců aut je stále samozřejmostí. V otázkách a odpovědích se o leasingu dozvíte vše podstatné.

Škoda Octavia foto: Michal Šafránek

Jaký je rozdíl mezi tím, jestli si auto koupím na leasing, nebo na úvěr?

 Nejčastěji zdůrazňovaný rozdíl je ve vlastnictví vozidla. Pokud si pořídíte auto na úvěr, ať už prostřednictvím banky nebo třeba splátkové společnosti, vozidlo je hned vaše. Dlužíte sice bance peníze, ale majitelem vozu jste vy. Naopak u leasingu dochází k pronájmu auta, které zůstává ve vlastnictví leasingové společnosti. Měsíční splátky jsou tak vlastně nájemným, ale s tím rozdílem, že v případě finančního leasingu na konci období „nájmu“ auto odkoupíte za minimální, zůstatkovou cenu.

Proč je důležité, kdo je oficiálním majitelem auta?

 Pro běžné používání vozidla není vlastnictví nijak podstatné, naopak díky leasingu ušetříte na dalších nákladech spojených s provozem vozidla, především na pojištění. Vlastnictví je podstatné v momentě krádeže nebo nehody, kdy pojišťovna hradí škodu majiteli, tedy v tomto případě leasingové společnosti. Stejně tak v případě vymáhání splátek je leasingová společnost v silnějším postavení než banka.

Je možné si na finanční leasing koupit i ojeté auto?

 Ano, finančním leasingem je možné financovat nové i ojeté automobily. V případě starších vozů ovšem leasing vychází dráž a často je třeba počítat s vyšší akontací.

Kolik mě bude stát koupě vozu na leasing?

 Nejužívanějším měřítkem je srovnání kupní ceny vozu a nákladů na leasing. To znamená sečíst požadovanou akontaci, všechny měsíční splátky včetně počátečního poplatku a zůstatkovou cenu, za kterou auto na konci odkoupíte. Přepočtem celkových nákladů na jeden rok se doberete k RPSN, tedy roční procentní sazbě nákladů, která se běžně udává u spotřebitelských úvěrů, a kterou lze porovnávat. Náklady na finanční leasing se pohybují podobně od 10 do 14 % ročně.

Kdy končí leasingová smlouva?

 V tuto chvíli se leasingová smlouva uzavírá nejčastěji na pět let, poté auto odkoupí nájemce za zůstatkovou cenu. Leasingové společnosti zároveň nabízí i varianty, kdy je naprostá většina nájemného splacena již během prvních tří let, a dále již nájemce platí pouze symbolické nájemné a pojistku. K předčasnému vypovězení leasingové smlouvy dojde v případě totální havárie, krádeže auta nebo například v případě neplacení měsíčních splátek.

Jak dopadly na leasing daňové reformy účinné od počátku roku?

 Změny poznamenaly hlavně rozhodování podnikatelů, kteří jsou od ledna znevýhodněni nutností pětiletých odpisů u užitných vozů oproti předchozím tříletým zrychleným odpisům. K prodloužení odpisových lhůt došlo i u ostatních strojů a nemovitostí, které se na leasing pořizují. Dále trvá zatížení leasingu DPH, jejíž sazba navíc od ledna vzrostla na základních 19 %. Plátci DPH si tuto položku ovšem mohou rozpustit do nákladů.

Znamená to, že pro podnikatele je výhodnější leasing a pro soukromou osobu úvěr?

 Není možné to takto paušálně říci. Někdy může soukromou osobu vyjít levněji leasing, jindy úvěr, v závislosti na parametrech, možnostech akontace, nabízené úrokové sazbě u bank apod. Při volbě financování je proto třeba nechat si od prodejce spočítat různé varianty financování a porovnat je. Podnikatelé u leasingu využívají možnosti odpočtu DPH, což soukromé osoby nemohou.

Musím si k autu na leasing sjednávat i havarijní pojištění?

 Ano, všechny leasingové vozy musí mít povinně povinné ručení i havarijní pojištění. Výhod o u leasingu je nižší pojistné a jeho rozložení do měsíčních splátek. Pojistku a celý leasing vyřídíte stejně jako spotřebitelský úvěr přímo u prodejce automobilů. Obecně stačí u leasingu předložit identifikační doklady a potvrzení o příjmech. Vyřízení smlouvy může trvat okolo dvaceti minut.


SLOVNÍČEK LEASINGU. VÍTE, CO ZNAMENAJÍ TYTO TERMÍNY?

Definice leasingu
Podstatou leasingu je uzavření smlouvy, podle níž jedna strana (leasingová společnost) za úplatu poskytne druhé straně – tzv. leasingovému nájemci (podnikatel, fyzická osoba) – jím vybraný předmět do užívání. Účelem je dočasné užívání předmětu (dopravního prostředku, stroje) a případně i následný přechod vlastnictví na nájemce.

Finanční leasing
Smluvní dohoda, kde je doba leasingu odvozena od obvyklé doby životnosti předmětu leasingu a od odpisové doby stanovené daňovými předpisy. V leasingové smlouvě je předem upraven převod vlastnických práv k předmětu leasingu po ukončení doby leasingu kupní smlouvou na leasingového nájemce.

Operativní leasing
Smlouva mezi leasingovou společností a nájemcem na dobu, která je podstatně kratší než doba životnosti a odpisování předmětu leasingu podle platných daňových předpisů. Na konci operativního leasingu na rozdíl od finančního leasingu předmět leasingu zůstává v majetku leasingové společnosti.

Zpětný leasing
V rámci zpětného leasingu vlastník příslušné majetkové hodnoty prodá tuto hodnotu leasingové společnosti. Poté pak zpětně tutéž hodnotu na základě leasingové smlouvy, uzavřené s leasingovou společností, pronajme.

Leasingový koeficient
Poměr celkové ceny leasingu (součet všech leasingových plateb včetně poplatků) a pořizovací ceny předmětu leasingu. Vyjadřuje celkové zvýšení nákladů při leasingu ve srovnání s pořízením obdobného předmětu za hotové. Do leasingového koeficientu pronajímatel promítá své celkové finanční náklady a zisk. Výsledkem je číslo větší než 1, které vám za desetinnou čárkou ukazuje, kolik procent zaplatíte navíc, když si kupovaný předmět pořídíte na leasing ve srovnání s tím, kdybyste si jej pořídili za hotové. Např. koeficient 1,158 znamená, že za dobu leasingu zaplatíte 15,8 % z ceny za to, že jste si předmět pořídili na leasing.

Akontace
Jakákoli částečná úhrada předem, např. výše zálohy na leasingové splátky.

Bonita
Schopnost jednotlivce nebo podnikatele splácet úvěr. Posuzuje se nejčastěji podle příjmů a nákladů.

Pojistka
Povinné ručení a havarijní pojištění jsou u leasingu povinné.

Zdroj: www.clfa.cz; www.iDNES.cz


Autoři:
Témata: leasing, splátka, banka

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat