Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Výrobce Gripenů získal na Moravě elitní vývojáře

Gripen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gripen | foto: Lidové noviny

BRNO Švédský výrobce letecké a vojenské techniky Saab převzal českého výrobce a dodavatele virtuálních výcvikových systémů E-COM ze Slavkova u Brna. Propouštění nechystá, většina ze 120 zaměstnanců přešla už nyní pod Saab, který naopak několik nových pozic vytvoří.

Ve Slavkově díky akvizici vznikne centrála Saabu pro virtuální trénink pro celý svět. Firma plánuje další rozvoj, modernizaci a rozšiřování slavkovského areálu. Pro Saab jsou klíčoví zejména programátoři softwaru virtuálních simulátorů, kteří tvoří aktuálně zhruba třetinu zaměstnanců slavkovského závodu.

Výrobce trenažérů

Společnost E-COM byla založena roku 1992. Zabývá se výrobou virtuálních výcvikových systémů pro široké spektrum zákazníků z řad policie, armády a také civilního sektoru. V současné době firma zaměstnává přibližně 120 lidí.

"Tato akvizice je skvělou příležitostí pro obě společnosti, Saab i E-COM. Pro slavkovský region i celé Vyškovsko to může v menším měřítku znamenat něco podobného, co znamenal vstup Volkswagenu do Škodovky pro Mladou Boleslav. Chceme ukázat, že vývojová a výzkumná střediska nemusí sídlit jen v několika největších českých městech," uvedl generální ředitel společnosti Saab Jindřich Špringl.

Nová slavkovská pobočka Saabu bude zaměřena na vývoj a výrobu virtuálních simulátorů, tedy na systémy připomínající sofistikovanou počítačovou hru, kde je možné za podmínek blízkých realitě vyzkoušet například jízdu v tatře, obsluhu zbraňových systémů, skok padákem nebo střelbu z libovolné ruční zbraně.

Čtěte také:

Ve Slavkově půjde konkrétně například o letecké a zbraňové simulátory či o simulátor řízení letového provozu. Poptávka po virtuálních simulátorech podle Saabu roste v posledních letech o desítky procent, tyto simulátory totiž pomáhají významně šetřit náklady na armádní výcvik.

Simulátory pro Gripeny
Saab plánuje do slavkovského centra dále investovat. Bude zde jednak pokračovat v projektech, na kterých již pracovala společnost E-COM, a jednak přinese projekty nové včetně svého mezinárodního know-how. Do první skupiny již rozběhlých projektů patří například účast na vývoji simulátoru pro stíhací letouny Gripen.

Saab je předním poskytovatelem řešení pro výcvik a simulace na světě. Nově bude nabízet zákazníkům z řad vojenských i civilních organizací komplexnější produktové portfolio, včetně oblasti virtuálního výcviku a simulace, čímž doplní stávající nabídku systémů taktického výcviku. Firma v ČR působí od roku 2007. Uvedla, že chystá v ČR i další akvizice.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma
Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...