Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Výzvy proti poplatkům spojují síly. Jde o desítky tisíc lidí a stamiliony

Budova iniciativy Poplatkyzpět.cz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova iniciativy Poplatkyzpět.cz | foto: poplatkyzpet.cz

PRAHA V jednotě je síla. Tato myšlenka dohnala dva největší projekty zastupující klienty nespokojené s placením poplatků za správu úvěrů ke spojení. Poplatkyzpět.cz a výzva Bankovnípoplatky.com s Jdeto.de tak budou společně zastupovat desítky tisíc lidí. Od bank požadují navrácení již téměř půl miliardy korun.

„Služby Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de spojují své síly v boji proti neoprávněně účtovaným bankovním úvěrovým poplatkům a společně se tak stávají velmi silným protivníkem českých bank,“ oznámil zakladatel serveru Bankovnípoplatky.com Patrik Nacher s tím, že podrobnosti představí zástupci obou projektů ve středu dopoledne.

Server Lidovky.cz tažení proti poplatkům za vedení úvěrových a hypotečních účtů sleduje už od počátku, kdy první úspěšný žadatel o jejich navrácení Petr Němec spustil informační web Jdeto.de.

ČTĚTE TAKÉ:

Mladý právník Němec se posléze spojil s Patrikem Nacherem a na serveru Bankovnípoplatky.com začali shromažďovat nespokojené klienty k následnému hromadnému postupu proti bankám.

Počátkem února poté odstartoval konkurenční projekt Poplatkyzpět.cz společnosti BSP Lawyer Partners spolupracující s advokátní kanceláří Toman, Devátý a partneři. Na to zareagoval Němec s Nacherem oslovením kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Tisíce klientů žádajících stamiliony

Zmíněné projekty si kladou za cíl shromáždit co nejvíce klientů tuzemských bank frustrovaných z placení zbytečných poplatků a následně takzvaným hromadným postupem od bank peníze vymáhat zpět. Ať už vzájemnou dohodou, nebo rozhodnutím soudu.

Poplatkyzpět.cz přitom díky masivní reklamní kampani shromáždily za dva týdny už na 22 tisíc plných mocí a Bankovnípoplatky.cz evidují přes 12 tisíc žádostí. Celková částka, kterou klienti po bankách žádají už šplhá k částce půl miliardy korun.

To však rozhodně nemusí být strop. Například jen za vedení hypoték utratí Češi podle odhadů na 1,2 miliardy ročně. A vrácení poplatků lze vyžádat až za období čtyř let.

ČTĚTE TAKÉ:

Banky zatím vyčkávají. Kupříkladu Komerční banka, Raiffeisenbank či GE Money Bank již sice kritizovanou účetní položku zrušily, svorně jí ale hájí s tím, že byla oprávněná a klient s ní podpisem smlouvy souhlasil.

„Situaci kolem žádostí o vracení poplatku za správu úvěru s klienty průběžné řešíme, pochopitelně se nebráníme diskusi s jakýmikoli iniciativami,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

Inspirace v Německu

Německý Spolkový soudní dvůr předloni v červnu rozhodl, že vybírat poplatek za úvěrový účet je vůči spotřebiteli nepřiměřená smluvní podmínka. Výpis z účtu totiž klientovi žádnou novou informaci nepřináší.

Bance jen musí platí dvakrát: jednak úrok z půjčky, jednak za vedení účtu. V německém případě šlo o dvě eura (50 korun) měsíčně a v českých o podobné částky.

V souvislosti na německý rozsudek začali své banky žádat o vrácení těchto poplatků také čeští klienti, přičemž řada z nich uspěla.

Iniciativa už přiměla několik českých bank k tomu, aby účtování těchto poplatků zrušila.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....