Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzpurné Totnes: město vyhlásilo válku nadnárodnímu koncernu

Ekonomika

  15:47
TOTNES - Dodnes jsme si vystačili s vlastními malými kavárnami, tak proč by to teď mělo být jinak, ptají se obyvatelé anglického města Totnes, do kterého míří kavárenský řetězec Costa Coffee. Místní se ale nehodlají jen tak vzdát a proti konkurenci budou bojovat po svém.

Městečko Totnes leží v jihozápadní Anglii foto: Wikipedia

Úterý večer. Na dveřích metodistického kostela v Totnes visí cedule s nápisem 'Adios Costa', která zve obyvatele k veřejné diskusi. Uvnitř už je zhruba 45 lidí a právě hovoří o blížícím se příchodu amerického řetězce, píše britský server Guardian.

Boj proti globálnímu kapitalismu

Padají silná slova o selhání demokracie a prázdnotě termínu 'lokalismus', který politici s oblibou používají, ale hlavně o tom, co by se stalo, kdyby se expanzi řetězce nepodařilo zamezit.

ČTĚTE TAKÉ:

"Musíme být připraveni, říká jeden z diskutujících vzrušeně. "Až sem přijdou, bude všechno zorganizované."

Přijdete do kavárny a objednáte si jen sklenici vody. Pijete velmi pomalu a při tom na desítky minut obsadíte celý stůl.  Další člověk zase může lepit na výlohu kavárny protestní plakáty. Když je personál strhne, vrátí se a nalepí je znovu, navrhuje plán boje s konkurencí jeden z mužů.

Provozovna Costa Coffee v Praze

Místní si na svém podnikání zakládají

Na to, že ve městě žije kolem sedmi a půl tisíce stálých obyvatel, má Totnes 42 kaváren. Žádný nadnárodní řetězec s občerstvením sem zatím nepronikl, o to více se místní velkých konkurenrů obávají. Strach mají hlavně z toho, že vstup jednoho nadnárodního koncernu by mohl přilákat i další, a to by místní podnikatele zlikvidovalo.

"Už teď mají kavárny problém přežít. Kdyby k nám přišla tak známá značka, ohrozilo by to nejen podnikatele, ale také dodavatele," uvedla jedna  z největších kritiček Frances Northropová.

Totnes si na svojí kultuře a podpoře lokálního podnikání navíc dost zakládá. Jednou z jeho největších inovací bylo i zavedení vlastní měny - totneské libry -, kterou přijímá přes 70 místních podniků.

Městečko Totnes leží v hrabství Devon na jihozápadě Anglie.

Městečko Totnes leží v hrabství Devon na jihozápadě Anglie.

Costa Coffee plánuje otevřít svoji pobočku v centru města, což místní podnikatele značně znevýhodňuje, protože turisté půjdou napoprvé tam, kde to znají. Přilákat by navíc mohla i mladé, kromě kávy totiž nabízí i bezplatné připojení k internetu.

"Chceme jen zpestřit nabídku služeb ve městě a nebráníme se ani tomu otevřít zde do budoucna více provozoven," řekl Guardianu šéf společnosti Andy Harrison. Do jedné kavárny Costa se přitom vejde zhruba 70 lidí, což je stejné množství jako do tří zdejších.

Vyhlásíme státní smutek

Místní už proti příchodu řetězce sepisují petici a říkají, že v den příchodu Costa Coffee do města vyhlásí státní smutek. "Jinak ztratíme naši demokracii," říká jeden z obyvatel.

Totnes

Ani ne 7,5tisícové historické městečko Totnes leží v hrabství Devon na jihozápadě Anglie. Proslulo především rozsáhlou komunitou žijící ve stylu New Age. Díky tomu přitahuje lidi, kteří se zajímají o udržitelný rozvoj, a umělce. Potrpí si na výrobu vlastních produktů a podporuje místní podnikatele. V březnu 2007 se stalo prvním městem v Anglii, které zavedlo vlastní měnu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat