13. ledna 2015 16:19 Lidovky.cz > Byznys > Chytré portfolio

Wall Street Journal: koruna si vede nejhůře ze všech měn na světě

České mince a bankovky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České mince a bankovky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK/PRAHA Oslabování koruny si všiml i americký deník Wall Street Journal. Podle něj si zatím v letošním roce nevedla žádná měna tak špatně jako „obvykle jednotvárná“ česká koruna, která letos oslabila k dolaru už o 5,4 procenta.

Česká měna tak dokonce překonala norskou korunu a rubl, které silně ovlivňuje pokles cen ropy, a rubl navíc i západní sankce.

Podle deníku je jediným možným krokem České národní banky posunutí cílové úrovně pro kurz koruny ke slabším úrovním, protože prostor ke snížení úrokových sazeb už nemá. Dosud ČNB udržovala intervencemi kurz k euru nad 27 korunami.

VÍCE K TÉMATU:

Naproti tomu místopředseda Asociace exportérů Daněk si myslí, že další intervence ze strany ČNB v tuto chvíli není nutná, protože i když inflace je velmi blízko nuly, významný podíl má cena ropy, respektive produktů z ní, a to podle něho není fatální.

Slabší kurz než v úterý zaznamenala česká měna vůči euru naposledy v polovině února roku 2009, tehdy se obchodovala podle údajů na Patria Online až za 28,84 Kč/EUR. K dolaru byla naposledy slabší počátkem března 2006, kdy byla na úrovni 24,14 Kč/USD.

Česká měna v úterý dál oslabovala k oběma světovým měnám. K euru byla slabší už krátce po zahájení obchodování, krátce po druhé hodině odpoledne byla proti pondělí níže o tři haléře na 28,38 Kč/EUR.

Naproti tomu k dolaru koruna zpočátku dne stagnovala, odpoledne ale ztratila deset haléřů a oslabila na 24,09 Kč/USD. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Strach z ČNB

Česká měna začala výrazně klesat už v pátek po zveřejnění údajů o prosincové inflaci, která byla výrazně pod prognózou České národní banky. Podle analytiků za oslabováním stojí ale i spekulace o tom, že by centrální banka mohla chtít posunout cílovou úroveň pro kurz koruny ke slabším úrovním.

„Podle našich modelů je nyní ekonomice odpovídající kurz koruny 28,20 Kč/EUR. Trh tak nyní udělal práci za ČNB. Aktuální oslabení koruny by mělo podpořit export již v polovině letošního roku. Vliv devizových intervencí z předloňska se přitom ještě plně neprojevil, především kvůli předchozímu zajištění podniků proti kurzovému riziku,“ uvedl k tomu hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Podle místopředsedy Asociace exportérů Otto Daňka meziroční oslabení koruny o jedno procento přinese exportérům zhruba 35 miliard korun na tržbách. „Koruna oslabila v průměru za rok 2014 oproti roku 2013 o šest procent, což exportérům přineslo do tržeb asi 215 miliard korun,“ dodal Daněk.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz