Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Propouští už i Walt Disney. Mediální firma zruší asi 7 tisíc pracovních míst

ilustrační snímek foto: AP

Až sedm tisíc pracovních míst po celém světě se rozhodla zrušit americká mediální a filmová společnost Walt Disney. Firma tím chce ušetřit asi 5,5 miliardy amerických dolarů, což je v přepočtu 126 miliard korun. V průběhu středy o tom informoval Bob Iger, který těmito kroky se rozhodl přivést k zisku třeba i svou streamovací divizi.
  17:29

„Jde o řešení, které se mi nedělá snadno, ale je nutné se vypořádat s výzvami, kterým čelíme,“ řekl podle americké televize CNN Iger, který se do čela společnosti Walt Disney vrátil v listopadu poté, co její představenstvo odvolalo Boba Chapeka. Walt Disney začátkem října zaměstnával asi 220 000 lidí, z nich okolo 166 000 ve Spojených státech, uvádí CNN. Rušení pracovních míst se tak dotkne asi tří procent z celkového počtu zaměstnanců.

Firma Walt Disney kromě toho oznámila i své finanční výsledky, které se týkají posledního čtvrtletí roku 2022. Firma v tomto období vykázala tržby v řádu 23,51 miliardy dolarů, což je v přepočtu zhruba 540 miliard korun. Ve stejné chvíli se v kinech po celém světě promítá druhý díl sci-fi snímku Avatar, který se podle agentury Reuters stal šestým nejvíce výdělečným filmem všech dob.

Společnost čeká také reorganizace, během níž se rozdělí na tři části. První bude zaměřená na zábavu a bude pod ní spadat film, televize a streamovaní, ve druhé divizi bude sportovní kabelová a satelitní televize ESPN, ve třetí pak zábavní parky Disney a produkty s nimi související.

Agentura Reuters uvádí, že Walt Disney je další mediální společnost, která oznámila rušení pracovních míst kvůli zpomalujícímu nárůstu počtu předplatitelů a zostřené konkurenci o diváky streamovacích služeb. Už dříve propouštění oznámily firmy Warner Bros Discovery a Netflix Inc. Společnost Walt Disney naposledy informovala o rušení pracovních míst v listopadu 2020 v době vrcholu pandemie covidu-19. Oznámila tehdy, že se to dotkne 32 000 zaměstnanců především v jejích zábavních parcích.

Walt Disney není jedinou známou americkou firmou, která chystá propouštění. Dále se to týká třeba výrobce počítačů Dell, výrobce letadel Boeing nebo poskytovatele videokonferenčních služeb Zoom Video Communications. Mezi další podniky, které se v uplynulé době rozloučily s více než tisícovkou svých zaměstnanců, se řadí také třeba Alphabet, Spotify nebo PayPal.

Autoři: ,