Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Wikipedia se na den vypne. Na protest

V Rusku plánují vytvořit vlastní internetovou encyklopedii „Wikipedia“ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Rusku plánují vytvořit vlastní internetovou encyklopedii „Wikipedia“ | foto: Wikipedia.comReprofoto

WAHINGTON Internetová encyklopedie Wikipedia ve středu vypne na 24 hodin svou anglickou verzi na protest proti navrhovaným americkým zákonům o internetovém pirátství. Podle zakladatele Wikipedie Jimmyho Walese a řady internetových firem ale návrhy ohrožují svobodu na internetu.

Wikipedia je jednou z nejpopulárnějších stránek na internetu a její anglickou verzi navštěvují každý den miliony lidí. Od dnešní půlnoci na východním pobřeží USA (od 06:00 SEČ ve středu) ale bude vítat anglicky psaná Wikipedie po 24 hodin návštěvníky výzvou, aby se kvůli kritizovaným zákonům obrátili na své kongresmany a senátory.

ČTĚTE TAKÉ:

Jimmy Wales odhadl, že protest postihne na 100 milionů uživatelů Wikipedie. Varoval studenty, aby si udělali úkoly dopředu.

Kongres projednává dva zákony, které mají omezit počítačové pirátství

Podle nich by americké úřady mohly od společností zajišťujících připojení k internetu vyžadovat zablokování všech stránek, v nichž se objeví odkazy na nelegální kopie filmů či hudby. Internetové vyhledávače by zase nesměly zobrazovat výsledky, na nichž jsou odkazy vedoucí k nelegálnímu obsahu.

Proti zákonům už vystoupily internetové obří firmy jako Google, Facebook, Yahoo, Twitter či eBay. Podle nich je zákon příliš široký a mohl by ohrozit investice v internetovém podnikání.

Wikipedia

  • Používají ji desítky milionů uživatelů denně.
  • Vytvářejí ji sami uživatelé, čítá na 20 milionů hesel v asi 270 jazycích, z toho zhruba 3,8 milionu hesel je v angličtině.
  • Dostala název od havajského výrazu "wiki" (rychlý). Zrodila se 15. ledna 2001, za její otce jsou považováni Jimmy Wales a Larry Sanger.
  • Wikipedia s úspěchem konkuruje tradičním encyklopediím, zejména co se rychlosti a přístupnosti veřejnosti týče. Špatně nevychází ani ve srovnání s projekty, jako je Encyklopaedie Britannica či německý Brockhaus.
  • Wikipedii provozuje nezisková organizace Wikimedia Foundation, Inc., založená v roce 2003.

K protestním hlasům se nyní připojil i Wales. "Pokud bude tento zákon schválen, poškodí svobodu a otevřenost internetu a zavede nové nástroje cenzury mezinárodních webových stránek ve Spojených státech," uvedla v prohlášení Wikipedia.

Wales ocenil, že Bílý dům se k zákonům staví kriticky. Prezident Barack Obama už dříve vyzval zákonodárce, aby zákony přepracovali. Vetem ale zatím nepohrozil.

Část zákona umožňující zablokování zahraničních webů přináší skutečné riziko pro bezpečnost internetu, uvedli v prohlášení Obamovi internetoví poradci. "Všechny snahy o potírání internetového pirátství musí dávat pozor na riziko cenzury zákonných aktivit a nesmí bránit inovacím," uvedl mluvčí Bílého domu.

Zákony podporují filmový a hudební průmysl

Zákon naopak podporuje filmový a hudební průmysl, jehož produkty se často šíří ilegálně. Podle představitelů těchto odvětví jsou navrhované zákony nezbytné k ochraně intelektuálního vlastnictví a pracovních míst.

Postavila se za ně řada majitelů mediálních společností, včetně Ruperta Murdocha. Murdoch, kterému patří velká média v USA, Británii i Austrálii, o víkendu na Twitteru ostře kritizoval Obamu, že se přidal "na stranu sponzorů ze Silicon Valley".

Nejvíce kontroverzí vzbuzuje paragraf umožňující federálním úřadům dát na černou listinu weby, které údajně distribuují ilegální obsah. To by v zásadě vedlo k tomu, že by části internetu byly pro americké uživatele nedostupné. Vedení Kongresu ale zřejmě od tohoto návrhu začíná ustupovat.

Ve středu to bude poprvé, co se anglická verze Wikipedie vypne. Její italská varianta byla krátce odpojena na protest proti zákonu usilujícímu o cenzuru internetu, který navrhovala vláda bývalého premiéra Silvia Berlusconiho a který nakonec nebyl schválen.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!