Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z USA do Evropy za tři a půl hodiny? Miliardář Branson představil tryskáč budoucnosti

Ekonomika

  14:53
COLORADO - Americký miliardář a zakladatel firmy Virgin Richard Branson ve spolupráci se start-upem Boom v úterý představil nový model nadzvukového letadla. Létat by mělo rychlostí přibližně 2200 km/h. Z New Yorku do Londýna by se tak cestující mohli dostat za tři a půl hodiny.

Model nadzvukového letadla XB-1 od firmy Boom. foto: Boom

O cestování v nadzvukových letadlech se hovoří již 50 let, ale ještě nikdy nebylo tak dostupné pro rutinní cestování, popisuje o nový typ nadzvukového letadla firma Boom na svých internetových stránkách.

Model XB-1 Supersonic, přezdívaný jako Baby Boom, je sice menší, ale technicky odpovídá modelu, který si Branson spolu s firmou Boom představují jako budoucnost nadzvukového létání. Testovací lety by se měly uskutečnit nejpozději v příštím roce v jižní Kalifornii.

Branson uvedl, že Boom, start-up z amerického Colorada, bude mít od jeho firmy Virgin Galactic, která se zaměřuje na výrobu vesmírných plavidel, podporu v oblasti strojírenství, výroby a leteckých testů. Navíc bude mít Virgin přednostní právo vybrat si z prvních deseti modelů. Model XB-1 supersonic bude vybaven motory od firem General Electric a Honeywell.

Letadlo Boom by mělo být podle designerů přibližně o deset procent rychlejší než Concorde, který byl stažen z provozu v roce 2003. „Designéři Concordu neměli dostačující technologie pro vytvoření cenově dostupného nadzvukového létaní. My ji ale máme,“ uvedl pro server CNN Blake Scholl, zakladatel a výkoný ředitel firmy Boom.

Cena lístku by se měla pohybovat okolo 5000 dolarů (přibližně 125 tisíc korun) a na palubu se vejde okolo padesáti pasažérů, což je o polovinu méně, než se vešlo do Concordu. Komerční lety by měly odstartovat v roce 2023. „Mým cílem je umožnit všem cestujícím, aby se dostali kamkoliv po světě do pěti hodin za cenu 100 dolarů. A není to žádný nesmysl, nadzvukové létaní se stává cenově dostupným,“ uvedl Scholl pro deník Guardian.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.