Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za administrativní zátěž české podniky zaplatily 40 miliard

Ekonomika

  14:00
PRAHA - Zhruba 40 miliard korun představovala v roce 2007 administrativní zátěž, která vyplynula podnikatelům z existence daňového systému v ČR.

Administrativní zátež stála podnikatele 40 miliard foto: Shutterstock

Tyto takzvané vyvolané náklady musel soukromý sektor na rozdíl od přímých plateb vynaložit, aby mohl splnit zákonem uložené povinnosti jako například vedení různých evidencí. Vyplývá to z analýzy, kterou pro ministerstvo financí za rok 2007 vypracovali experti z pražské Vysoké školy ekonomické.

Třetinu spolkla administrativa u daně z příjmů

Podle autorů studie jsou výsledky vyvolaných nákladů u daní s vyšším výnosem jako pojistné, DPH, zdanění mezd a daň z příjmů právnických osob poměrně příznivé a nepřekračují očekávané hodnoty.

Poměrně vysoké jsou ale hodnoty vyvolaných nákladů u daně z příjmů fyzických osob z podnikání; představují 34,4 procenta z této daně. Experti z VŠE proto navrhují zjednodušení administrativních procedur zejména u této daně. "U daně z přidané hodnoty a daně z příjmů právnických osob je také možno uvažovat o snížení, i když částečná harmonizace DPH, mezinárodní zvyklosti u daně z příjmů právnických osob a také obavy o významný fiskální výnos těchto daní pravděpodobně neumožní dosáhnout příliš výrazných poklesů vyvolaných nákladů," konstatuje analýza.

Ministerstvo chce snížit náklady pomocí jednotného inkasa

MF považuje snižování administrativní zátěže v oblasti daňového systému za svoji prioritu. "Kromě zjednodušení zákonů a administrativních požadavků navrhuje také vytvoření jednoho inkasního místa, které by mělo nejvýznamnější měrou přispět ke snížení nákladů vyvolaných daňovým systémem. Pro posouzení skutečných dopadů jednotlivých opatření na vyvolané náklady bude vhodné tuto studii provádět opakovaně," uvedl náměstek ministra financí Peter Chrenko.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat