Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Při ceremoniálu neselhala televizní technika. Nevydržely hradní pojistky

Média

  9:56
PRAHA - Za několikaminutový výpadek živého televizního přenosu během udělování nejvyšších státních vyznamenání může podle České televize porucha na Pražském hradě. Těsně po zahájení vysílání vypadl podle mluvčí veřejnoprávní ČT Alžběty Plívové hradní jistič. Prezident Miloš Zeman si přitom ještě během přenosu do ČT rýpl.

Výpadek přímého přenosu České televize. foto: Archiv

Štáb televize připravoval podle Plívové přenos od úterního rána a během zkoušek vše fungovalo. „Bohužel těsně po zahájení přímého přenosu došlo k výpadku jističe v rozvodně Pražského hradu. Z pohledu ČT se jedná o závadu mimo její technické zařízení,“ uvedla Plívová.

ČTĚTE TAKÉ:

Jinými slovy, odpovědnost za výpadek během ostře sledovaného vysílání nese Pražský hrad. Zeman si ještě během přenosu přitom z televize utahoval. „Mezi vyznamenanými je mnoho dalších známých tváří a dovolte, abych pro úsporu vašeho času a také proto, aby vynikající česká veřejněprávní televize neměla další poruchu ve svém vysílání, zmínil jenom některé z nich,“ řekl.

„Příprava tohoto důležitého přenosu probíhala ze strany České televize důsledně a její štáb byl na místě již od rána, přičemž veškeré vstupy i vysílání Událostí proběhlo z místa bez jakéhokoli defektu,“ uvedla mluvčí Prezidentův mluvčí k tomu pouze řekl, že televize má mít v případě takových důležitých událostí zajištěny všechny varianty.

Televize výpadek „zalepila“ zprávami, signál obnovila před příchodem prezidenta na ceremoniál ve Vladislavském sále. Výpadky v posledních letech postihly večerní zpravodajství České televize několikrát. Letos v polovině července například televize po hlavní zpravodajské relaci neodvysílala kvůli technické závadě sportovní Branky, body, vteřiny.

Na předávání státních vyznamenání 28. října dorazil i Václav Klaus s chotí.
Miloš Zeman předává státní vyznamenání 28. října.
Robert Sedláček zvolil na předávání státních vyznamenání 28. října značně...
Miloš Zeman předává státní vyznamenání na státní svátek 28. října.

Předloni v srpnu musela ČT předčasně ukončit vysílání pořadu Události kvůli závadě na zvukovém pultu. Nemohla tehdy odvysílat dvě až tři poslední reportáže. V listopadu 2011 v jednom případě ČT hlavní zpravodajskou relaci rovněž ukončila zhruba deset minut před koncem kvůli výpadkům obrazových příspěvků k reportážím.

Večerní vyznamenávání ve Vladislavském sále uzavřelo připomínku 96. výročí vzniku samostatného Československa v roce 1918. Zeman státní vyznamenání udělil 33 osobnostem, nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva převzali slovenský premiér Robert Fico a bývalý rakouský kancléř Franz Vranitzky a zachránce židovských dětí Nicholas Winton a in memoriam bývalý britský premiér Winston Churchill.

Podobná situace z minulosti

Obdobnou situaci připomněl Magazín Mladé fronty DNES z 16. 5. 2013: Když Svobodná Evropa chválila za odvahu televizáky v roce 1978, stálo to dva z nich drsný dvanáctihodinový výslech na Ruzyni pro podezření ze sabotáže a pak i vyhazov z práce.

Do Prahy přijel 30. května sovětský vůdce Leonid Brežněv, druhý den měl projev na zasedání ÚV KSČ na Pražském hradě, které živě přenášela televize. Uprostřed Brežněvovy zahleněné řeči však vypadl jistič. Záložní agregát nenaskočil, vnitrák s klíči od rozvodny nebyl k sehnání, a tak přenos skončil.

To se stalo ve chvíli, kdy se Brežněv blížil v projevu k roku 1968 a konstatoval, že „když se českoslovenští soudruzi ohlížejí zpátky, mohou s uspokojením říci, že v nesnadných zkouškách obstáli se ctí“.

„Nakonec se ukázalo, že v tom žádná sabotáž pracovníků televize nebyla,“ říká Rudolf Pop, tehdy začínající pracovník na přenosových vozech. „Chybu udělali vnitráci, kteří při rekonstrukci Španělského sálu odbyli rekonstrukci elektrických rozvodů. A že v záložním agregátu byla nekvalitní nafta, taky nebyl úmysl.“

Autor: