Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žádáte o peníze na opravu paneláku? Dejte si pozor na chyby

Ekonomika

  12:50
PRAHA - Žádosti zájemců o dlouhodobý nízkoúročený úvěr na opravy domů z programu Panel 2013+ jsou plné chyb. Státní fond rozvoje bydlení musel lidem všechny obdržené žádosti vrátit k doplnění.
Panelák - ilustrační foto

Panelák - ilustrační foto foto: Archiv

Vůbec nejčastěji prý žadatelé zapomínají doložit účetní výkazy. "Právě z nich přitom vypočítáváme výši veřejné podpory," vysvětlila důležitost tohoto dokumentu mluvčí fondu Jana Marešová.

Panelové Česko

Panelových domů je v ČR zhruba 200 000. Počet bytů v domech postavených panelovou technologií je 1,2 milionu, což tvoří třetinu bytového fondu v Česku.

Šedesát procent jsou byty starší 35 let. Na opravu stále čeká zhruba třetina z celkového počtu bytů.

Sdružení vlastníků bytů prý zase nevědí, jak mají správně doložit, že s žádostí o úvěr souhlasí všichni majitelé bytů. Někteří žadatelé špatně doložili vlastnickou strukturu, jak požaduje nový protikorupční zákon.

Fond proto na svém webu zveřejnil základní formuláře, které mohou zájemci pro podání žádostí využít. Na doplnění chybějících náležitostí mají žadatelé 30 dnů. "Není to ale tak, že bychom kvůli tomu jejich žádost odmítli. Stále ji evidujeme a pokud ji doplní, tak o ní budeme dále rozhodovat," ujistila Marešová.

Do pátku 1. února fond obdržel 31 žádostí za celkem 183,1 milionu korun. Další tři žádosti dorazily v pondělí, výši žádaného úvěru ale ještě fond nezveřejnil. Aktuální rozpočet programu činí 210 milionů korun, vedení fondu ho chce navýšit o dalších 250 milionů korun. Rozhodnout o tom má tento týden výbor fondu, poté to musí schválit ještě vláda.

Kdo může žádat o peníze?

Fond začal žádosti přijímat 11. ledna letošního roku. O zvýšení rozpočtu mluvil jeho ředitel Jiří Koliba od samého začátku. Podle něj je fond schopný připravit jen letos až miliardu korun.

Žádosti o dlouhodobý nízkoúročený úvěr mohou podávat vlastníci bytového fondu, tedy právnické i fyzické osoby, města a obce, družstva a společenství vlastníků jednotek. Úvěr lze využít pro opravy poruch domů, pro snížení energetické náročnosti domů, modernizaci bytových jader či opravy společných prostor.

Opravy zaplatí unijní Jesicca

Program Panel 2013+ navazuje na předchozí Panel a Nový Panel, které fungovaly 11 let. Díky programům bylo v panelových domech opraveno zhruba 400 000 bytů.

Fond bydlení bude mít na opravy bytových domů k dispozici také 600 milionů korun, které v podobě nízkoúročených půjček zajistí unijní podpůrný nástroj s názvem Jessica. O tyto peníze můžou ale žádat jen majitelé domů z obcí, jejichž radnice mají vypracovaný takzvaný Integrovaný plán rozvoje měst.

Nízkoúročené úvěry bude poskytovat přímo Státní fond rozvoje bydlení. Úrok bude fixován po celou dobu splácení, kterou je možno sjednat až na 30 let, a úvěr může krýt až 90 procent výdajů. Žadatel musí podat žádost před zahájením stavebních prací a minimálně po dobu pěti let dům musí sloužit k bydlení.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat