Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zahraničí dcery ČEZ vydělaly 10 miliard

Slovensko

  9:52
PRAHA - Zahraniční dcery tuzemského energetického gigantu v loňském roce vynesly nejvíce od roku 2005, kdy ČEZ začal expandovat do zahraničí. Čistý zisk celkem 39 zahraničních společností dosáhl 9,7 miliardy korun a překonal tak téměř o 2 miliardy předchozí výsledek.
Český energetický obr začal na zahraniční trhy pronikat již v roce 2004. Ilustrační foto

Český energetický obr začal na zahraniční trhy pronikat již v roce 2004. Ilustrační foto foto: Luboš PavlíčekČTK

Tržby zahraničních firem ovládaných ČEZ se v loňském roce přehouply přes 41 miliard korun a byly tak o čtyři miliardy vyšší než o rok dříve. „Drobné zpomalení růstu bylo způsobené silnou korunou.

Kdybychom výsledky uváděli v zahraniční měně, byl by ten růst strmější,“ řekl Daniel Beneš, první místopředseda představenstva a výkonný ředitel ČEZ. V roce 2007 totiž tržby zahraničních společností z impéria ČEZ byly o deset miliard korun vyšší než v roce 2006.

Český energetický obr začal na zahraniční trhy pronikat již v roce 2004. První zemí, do které vstoupil, bylo Bulharsko. Pak následovalo Rumunsko, Polsko, Slovensko a Maďarsko. Celkem tak na konci roku firma kontrolovala 39 zahraničních společností, což je o devět více než o rok dříve.

Poslední, zatím nedokončené, akvizice si ČEZ našel v Turecku, Německu a Albánii. Výsledky firem v posledních třech jmenovaných zemích promluví do výsledků ČEZ poprvé v letošním roce.

V zahraničních dceřiných firmách ČEZ pracovalo na konci loňského roku 7 420 lidí, což je o 1 350 pracovníků méně než v roce 2007. Podíl zahraničních poboček na celkových výsledcích ČEZ se v loňském roce zvýšil na 22,2 procenta z 6,6 procent v roce 2005.

I přes snahy některých politiků omezit zahraniční expanzi ČEZ snížením dostupných financí se firma chystá rozrůstat i v letošním roce. Velmi pozorně například sleduje chystané privatizace v Polsku. Jedná se zejména o teplárenské firmy, velké energetické celky a popřípadě doly.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!