Bankovní rada ČNB nezměnila úrokovou sazbu, zůstala na dvou procentech |
Podle Asociace českých stavebních spořitelen loňské výsledky ukazují v případě úvěrů návrat k normálu. „Podmínkám na trhu odpovídá, když stavební spořitelny poskytnou každoročně úvěry v objemu mezi 50 až 60 miliardami korun. Podle průběžných statistik jsme meziroční pokles objemu a počtu úvěrů poskytnutých stavebními spořitelnami již očekávali. I když ne tak razantní,“ uvedl tajemník asociace Jiří Šedivý. Nižší zájem o úvěry byl loni přitom podle něj vidět napříč celým trhem s úvěry na bydlení. Letos očekává nárůst objemu poskytnutých úvěrů o zhruba 11 procent.
V případě nárůstu počtu uzavřených smluv je podle Šedivého vidět, že lidé mají o spoření zájem a vnímají je stále více jako pomocníka k lepšímu bydlení. „Odhadujeme, že i v roce 2020 dojde k dalšímu nárůstu počtu uzavřených smluv, a to o pět procent,“ uvedl.
Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisejí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.
„Pokles objemu úvěrů od stavebních spořitelen je způsoben především zákazem financovat hypoteční úvěry do výše 100 procent hodnoty zastavované nemovitosti a také poklesem sazeb v roce 2019. Pokud tomu tak bude i nadále, budou klienti spíše využívat financování prostřednictvím bank,“ uvedl regionální ředitel společnosti 4fin Tomáš Trauške.
Předloni podle srovnatelných dat poskytly stavební spořitelny úvěry za 72,7 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o 22 procent a nejvyšší suma za posledních 10 let. Rovněž zájem o nové smlouvy o stavebním spoření předloni vzrostl, a to o 14 procent na zhruba 486 tisíc. „Na výsledky rekordního roku 2018 měly vliv uspíšené nákupy pod vlivem očekávaných regulatorní změn pro poskytování úvěrů,“ upozornil Šedivý.