Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Na ropných plošinách v Norsku se stávkovalo méně než den. Zasáhla vláda

Norská ropná plošina Sleipner v Severním moři. foto: Profimedia.cz

Stávka zaměstnanců plošin v Norsku na těžbu ropy a zemního plynu z moře v Norsku v úterý začala a také skončila. Zastavil ji zásah vlády. S odvoláním na ministerstvo práce a odbory o tom informovala agentura Reuters. Zaměstnanci požadují zvýšení mezd kvůli vysoké inflaci, ke stávce přikročili v době vysokých cen ropy a plynu a napjatých dodávek do Evropy kvůli omezení ruského vývozu.
  15:47aktualizováno  21:51

„Pracovníci se vrátí do práce co nejdříve. Plánovanou eskalaci rušíme,“ řekl šéf odborového svazu Lederne Audun Ingvartsen. „Ano,“ odpověděl na otázku, zda je stávka u konce. Odbory plánovaly stávku stupňovat, řekl dříve Ingvartsen.

Ministerstvo práce v samostatném oznámení potvrdilo, že využilo svého práva zasáhnout. „Vzhledem k tomu, že konflikt může mít velmi neblahé důsledky pro celou Evropu, nemám jinou možnost než zasáhnout,“ uvedla ministryně práce Marte Mjösová Persenová.

Hrozilo, že stávka do soboty sníží těžbu ropy v Norsku o 15 procent a těžbu plynu o čtvrtinu. Vývoz plynu se mohl snížit až o 56 procent.

Norsko je po Rusku druhým největším dodavatelem energií v Evropě a po jeho ropě a plynu je vysoká poptávka. Zejména v souvislosti s tím, že od 11. července bude kvůli pravidelné roční údržbě na deset dní odstaven plynovod Nord Stream 1, kterým proudí ruský plyn do Německa. Norsko je považováno za spolehlivého a předvídatelného dodavatele.

Stávka začala o půlnoci na úterý na třech polích a od středeční půlnoci se měla rozšířit na další tři pole. Vyhlásil ji svaz Lederne, který je nejmenší ze tří norských odborových svazů zaměstnanců ropného průmyslu. Zastupuje 1 300 členů, především vedoucích pracovníků považovaných za důležité pro provoz a řízení těžby. Pokud tito zaměstnanci vstoupí do stávky, je obvykle nutné přerušit těžbu.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat