Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zásadový hlídač eura Weber odstoupil z čela německé Bundesbanky

Ekonomika

  17:32
BERLÍN - Axel Weber odstoupí ke 30. dubnu z funkce prezidenta německé centrální banky Deutsche Bundesbank. Sdělil to dnes mluvčí kancléřky Angely Merkelové po jejím odpoledním setkání s Weberem a ministrem financí Wolfgangem Schäublem. Rozhodnutí o Weberově nástupci bude oznámeno příští týden, dodal mluvčí Steffen Seibert.

Axel Weber, šéf německé centrální banky foto: Reuters

Merkelová a Schäuble podle oficiálního sdělení "akceptovali toto rozhodnutí s ohledem na osobní důvody profesora Webera". Nic dalšího se ve sdělení podle agentur nepíše.

Komentář k Weberově situaci:

Oznámení ve Weberově případu se napjatě očekávalo od středy, kdy se objevily zprávy, že nynější šéf Bundesbanky se nebude ucházet o místo prezidenta Evropské centrální banky po Jeanu-Claudu Trichetovi, jemuž letos v říjnu končí funkční období. Weber byl donedávna favoritem na tento post, pozici si však zhoršil svými silně kritickým výroky na adresu programu, v jehož rámci ECB vykupuje z trhu vládní dluhopisy zemí eurozóny ohrožených dluhovou krizí.

Za hlavní kandidáty na funkci šéfa Bundesbanky jsou podle agentury Reuters považováni Jürgen Sark a Jens Weidmann. Stark je členem výkonného výboru ECB, Weidmann je hlavním ekonomickým poradcem Merkelové.

Třetí možností by bylo podle informovaných zdrojů instalovat dočasně do čela viceprezidenta Bundesbanky Franze-Christopha Zeitlera, aby Weidmann dostal čas na aklimatizaci a přípravu na funkci. Šéf každé centrální banky členské země eurozóny má automaticky místo v bankovní radě ECB, která každý měsíc rozhoduje o měnové politice eurozóny.

Autoři: ,