Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zásadový hlídač eura Weber odstoupil z čela německé Bundesbanky

Ekonomika

  17:32
BERLÍN - Axel Weber odstoupí ke 30. dubnu z funkce prezidenta německé centrální banky Deutsche Bundesbank. Sdělil to dnes mluvčí kancléřky Angely Merkelové po jejím odpoledním setkání s Weberem a ministrem financí Wolfgangem Schäublem. Rozhodnutí o Weberově nástupci bude oznámeno příští týden, dodal mluvčí Steffen Seibert.

Axel Weber, šéf německé centrální banky foto: Reuters

Merkelová a Schäuble podle oficiálního sdělení "akceptovali toto rozhodnutí s ohledem na osobní důvody profesora Webera". Nic dalšího se ve sdělení podle agentur nepíše.

Komentář k Weberově situaci:

Oznámení ve Weberově případu se napjatě očekávalo od středy, kdy se objevily zprávy, že nynější šéf Bundesbanky se nebude ucházet o místo prezidenta Evropské centrální banky po Jeanu-Claudu Trichetovi, jemuž letos v říjnu končí funkční období. Weber byl donedávna favoritem na tento post, pozici si však zhoršil svými silně kritickým výroky na adresu programu, v jehož rámci ECB vykupuje z trhu vládní dluhopisy zemí eurozóny ohrožených dluhovou krizí.

Za hlavní kandidáty na funkci šéfa Bundesbanky jsou podle agentury Reuters považováni Jürgen Sark a Jens Weidmann. Stark je členem výkonného výboru ECB, Weidmann je hlavním ekonomickým poradcem Merkelové.

Třetí možností by bylo podle informovaných zdrojů instalovat dočasně do čela viceprezidenta Bundesbanky Franze-Christopha Zeitlera, aby Weidmann dostal čas na aklimatizaci a přípravu na funkci. Šéf každé centrální banky členské země eurozóny má automaticky místo v bankovní radě ECB, která každý měsíc rozhoduje o měnové politice eurozóny.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat