Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Zastřelme posly špatných zpráv.' Argentina hrozí ekonomům pokutami

Ekonomika

  14:06
BUENOS AIRES - Argentinská vláda našla podle ekonomů nový způsob, jak se vypořádat s vysokou inflací: zastřelit posly zpráv.Argentinská vláda totiž tento týden rozeslala podrobný dotazník soukromým konzultačním společnostem a dala jim 48 hodin na to, aby popsaly, jak počítají odhad inflace. Pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta až půl milionu pesos (asi 2,2 milionu Kč).
Pistole (ilustrační foto)

Pistole (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Píše o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Nezávislé odhady stanovily loňskou inflaci v Argentině na zhruba 25 procent a v letošním roce počítají s jejím dalším růstem. Cenová hladina by se tak mohla zvýšit až o 30 procent. To jsou mnohem vyšší odhady, než k jakým došly vládní instituce. Ty loňskou inflaci v průměru odhadují na 10,9 procenta.

Oficiální statistika se od reality odchyluje natolik, že odboroví předáci k ní vůbec nepřihlížejí, když vedou jednání o zvýšení mezd. Důvěru ve vládní údaje nemají ani odbory ve státní správě. Za loňský rok odbory svým členům vyjednaly zvýšení mezd, které v některých případech dosáhlo až 42,5 procenta.

"Bylo by znepokojivé, kdyby to byl pokus o omezení dostupnosti veřejných informací," poznamenal k požadavku vlády ekonom organizace Ecolatina Rodrigo Álvarez. Ecolatina je jednou z mála konzultačních organizací, které vydávají vlastní inflační index.

Většina organizací, které se zabývají prognózováním, využívají odhadů inflace v jednotlivých argentinských provinciích. Odhady se vytvářejí podle cenových dat v každé provincii a jsou vyšší, než odhady vládních institucí či jiných zdrojů. Ecolatina má vlastní metodiku výpočtu a i když na dotazník odpoví, nehodlá prozradit, kde každý měsíc zjišťuje zhruba 25.000 cen, z nichž výpočty vycházejí.

"Je to pokus zastřelit posly zpráv," řekl Nicolás Bridger z konzultační společnosti Prefinex, která dotazník nedostala. "Zdá se, že chtějí ty (soukromé) indexy zdiskreditovat, když se teď začínají vést jednání o růstu mezd (na rok 2011)," dodal.

Hyperinflace za dveřmi
Argentinci, kteří si už v 80. letech zakusili hyperinflaci, kupodivu silný růst cen tolerují. Dál tedy utrácejí, čímž podporují spotřebitelské výdaje a pomáhají celé ekonomice. Většina lidí je kompenzována zvyšováním platu, takže kupní síla jich v zásadě zůstává zachována. Citlivým tématem ale v letošním roce bude růst cen potravin, jejichž zdražení se odhaduje na zhruba 40 procent.

Vláda si stojí za svými dosavadními výpočty inflace a nepřipouští si, že by s cenami byl nějaký problém. Loni ale překvapivě oznámila, že povolá Mezinárodní měnový fond, aby jí pomohl vytvořit nový inflační index. V Argentině budou letos prezidentské volby a podle kritiků se vláda Cristiny Fernándezové snaží hospodářský stav země líčit v lepších barvách, než jaký ve skutečnosti je

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat