Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zavření hranic srazilo prodej cigaret. Stát přišel o miliardy korun, nákupní turistika byla na nule

Kouření s rouškou - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření s rouškou - ilustrační foto. | foto: Reuters

Praha Odbyt tabákových výrobků klesl v době protivirových opatření o desetinu, největší podíl na tom má výpadek nákupní turistiky v pohraničí. Státní kasa přišla o miliardy korun na spotřební dani i DPH.

Čeští kuřáci si v době koronavirové krize neodpustili svou tabákovou vášeň, republikové prodeje ale podle údajů tabákových firem klesly v uplynulých dvou měsících oproti loňsku zhruba o desetinu. Podstatný podíl na tom mají vylidněné prodejny v příhraničí s Německem a Rakouskem.

Dosud masivní nákupní turistika sousedů byla po dva měsíce na nule. Přitom nákupy kuřiva spořivých sousedů v českých pohraničních tržnicích, freeshopech a dalších prodejnách tvoří za normální situace až 30 procent veškerého ročního odbytu celého Česka.

Dvě miliardy každý měsíc

„Nejvíce zasaženy jsou příhraniční oblasti s Německem a Rakouskem, kde došlo ke kompletnímu výpadku prodejů z důvodu uzavření hranic a přibližně 500 příhraničních provozoven bylo uzavřeno. Přitom se zde běžně prodá zhruba šest miliard cigaret ročně, což představuje 30 procent všech cigaret v České republice,“ vysvětluje Tomáš Tesař, mluvčí dvojky tuzemského trhu, společnosti British American Tobacco.

Šest miliard kusů cigaret představuje 300 milionů krabiček po 20 kusech. Tedy asi třetinu ze zhruba jedné miliardy ročně prodaných krabiček po celé České republice.

Ochuzeni o tržby a zisky nejsou jen prodejci a výrobci, ale i stát prostřednictvím inkasa daní. Každý měsíc se na hranicích prodají cigarety přibližně za 2,3 miliardy korun, z toho 1,4 miliardy putuje státu ve formě spotřební daně a 400 milionů jako daň z přidané hodnoty. O to nyní státní rozpočet přichází.

Němci u nás, Češi v Polsku

Data o výběru spotřebních daní za minulé, virem postižené měsíce ještě nejsou k dispozici – vzhledem ke splatnosti několika desítek dní. A je také otázka, jak se vyvíjela spotřeba samotných českých kuřáků bez vlivu nákupní turistiky z Německa a Rakouska.

„Jeden efekt je odbyt v západním pohraničí, ale na druhé straně Češi nakupují levnější cigarety v Polsku. Tyhle nákupy se sice plně nevyrovnají nákupům Němců a Rakušanů u nás, ale částečně se oba vlivy eliminují. V Polsku nyní nemohli Češi nakupovat, stejně jako Němci nemohli u nás,“ připomíná ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Výpadek zdroje levných polských cigaret si Češi vynahradili zvýšeným domácím nákupem. Jak moc, to ale nikdo zatím neví. „Tabákové firmy tedy z koronavirové krize nemusejí vyjít zas tak špatně. Philip Morris jako jediný z nich vyrábí i v České republice a významné množství dává také na export. A je možné, že celý koncern i vlivem dalších trhů nemusí na této situaci tratit,“ soudí ekonom Křeček.

Kolik přinesli kuřáci státu na spotřební dani

Philip Morris k tomu ale zatím žádná konkrétní čísla neprezentuje. „Největší dopad na prodej tabákových výrobků mělo uzavření hranic a nemožnost nákupní turistiky. Tyto prodeje se zastavily ze dne na den v polovině března. Na domácím trhu také pozorujeme výkyvy, ale zatím se nedomníváme, že se jedná o dlouhodobý pokles, spíše o turbulence způsobené uzavřením řady prodejních míst,“ reaguje Petr Šebek z představenstva Philip Morris ČR.

Levné cigarety až do prázdnin

Krize přesto podstatně ovlivní nejen daňové příjmy státu, ale i příjmy prodejců. Nejpozději do konce května měli původně trafikanti a všichni prodejci čas na doprodej zásob loňských levnějších, nižší daní zatížených cigaret. Počínaje červnem by se už nesměla objevit na pultech jediná taková krabička. Hrozilo tak, že desítky milionů neprodaných krabiček skončí bez náhrady ve spalovnách. Stát ale nakonec posunul lhůtu o měsíc.

Prodejci i výrobci to vítají. Trafiky mají víc času na doprodej, tabákové firmy si mohou po vrácení neprodaných zásob z prodejen a jejich likvidaci požádat o vrácení spotřební daně. „I tak bude však vzhledem k uzavření hranic množství cigaret, které bude třeba z trhu stáhnout, zhruba dvakrát až třikrát vyšší, než tomu bylo například při posledním zvýšení sazeb v roce 2018,“ soudí Šebek.

Už nyní se ale na regálech prodejen začaly objevovat první cigarety s letošní, výrazně vyšší daní. A tedy i s vyšší cenou. Jedná se o největší skokové zdražení v historii Česka. Krabička cigaret je ze dne na den dražší až o 13 korun. Střední cenová kategorie podražila zhruba o desetikorunu, ty nejlevnější pak o něco méně.

Pod sto korun za krabičku už se vejde jen malá část trhu. Na ceny kolem 120 korun za krabičku s 20 kusy cigaret se dostaly značky jako Marlboro nebo Davidoff, přes stovku už stojí i v Česku tradiční petry nebo nejprodávanější střední cenová kategorie se značkami, jako je Viceroy, Winston, Philip Morris, ale i levnější RGD.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...