Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Zjednodušíme nabídku nevyužitého majetku státu obcím a krajům, říká Stanjura

Ministr financí Zbyněk Stanjura foto: Jakub Stadler, MAFRA

Ministerstvo financí společně s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zjednoduší převody nepotřebných nemovitostí státu, které pak obce a kraje mohou využít pro svůj rozvoj. Samosprávy budou mít také lepší přehled o nemovitostech jednotlivých státních institucí, které se na jejich území nacházejí.
  16:22

„Při nástupu na MF jsem slíbil, že rozšíříme a zjednodušíme nabídku nevyužitého majetku státu obcím a krajům. Proto jsme připravili několik klíčových opatření, která k tomuto cíli výrazně přispějí,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.

„Zároveň tak zefektivníme správu státního majetku a snížíme výdaje. Informace o státním majetku budou navíc online dostupné přehledně na jedné adrese, což značně ulehčí zástupcům samospráv vyhledávání konkrétních nemovitostí,“ dodal.

ÚZSVM představil novou digitální platformu Mapa nemovitostí státu, rozšířil také aplikaci Nabídka majetku státu. „Aplikace s nemovitostmi státních institucí, kterou ÚZSVM vytvořil vlastními silami, bude přístupná i veřejnosti, což přispěje k posílení veřejné kontroly při hospodaření se státním majetkem,“ zmínila generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Dodala, že ÚZSVM proaktivně zašle přehled svých nepotřebných nemovitostí obcím a krajům a požádá je o prověření, které z nich by mohly být využity pro jejich rozvoj. „Prioritně pak budeme řešit nakládání s majetkem, o který obce a kraje požádají,“ doplnila Arajmu.

Dostupná aplikace

Podle ní převedl ÚZSVM v letech 2016 až 2022 obcím a krajům 24 090 nemovitostí za 2,2 miliardy korun, podpořil je například v oblasti dopravy, zdravotnictví nebo školství. Aplikace je dostupná na webové stránce www.nabidkamajetku.cz i na webu https://www.uzsvm.cz/majetek-ceske-republiky.

Podle ministerstva financí bylo v katastru nemovitostí v roce 2022 na 507 existujících státních institucí a státních podniků v likvidaci evidováno téměř 1,5 milion nemovitostí.

„Neexistuje přehled, které z nich jsou pro státní subjekty potřebné. Proto vláda v lednu tohoto roku schválila usnesení, které ji předložil ministr financí, díky němuž bude poprvé v historii zpracován přehled nepotřebných státních nemovitostí. Cílem je zefektivnit nakládání s nepotřebným majetkem a snížit výdaje státního rozpočtu na jeho správu,“ uvedl resort v tiskové správě.

ÚZSVM chce do budoucna zpřístupnit aplikaci i obcím i krajům, aby tam taktéž mohly nabízet svůj nepotřebný majetek. „Díky tomu by se nabídka veškerého nepotřebného veřejného majetku koncentrovala na jednom místě. Za tím účelem jsme připravili novelu zákona o ÚZSVM,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat