Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Ministerstvo financí navrhlo na příští rok rozpočet se schodkem 252 miliard

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). foto:  Petr Topič, MAFRA

Ministerstvo financí (MF) v pátek zveřejnilo návrh státního rozpočtu pro příští rok, který podle pravidel musí do konce srpna poslat na vládu. Počítá se schodkem 252 miliard korun, což je výrazně více než 235 miliard uváděných v první verzi v červnu. Rozpočtové příjmy by podle návrhu MF měly být 1,921 bilionu Kč, meziročně klesnou o 0,3 procenta. Výdaje se sníží o 2,2 procenta na 2,173 bilionu Kč.
  8:35

Ministerstvo muselo podle zákona předložit návrh rozpočtu do konce srpna. V neveřejné části legislativní knihovny se podle údajů v knihovně objevil šest minut před půlnocí, veřejně byl dostupný až v pátek ráno na vládním portálu.

Premiér Petr Fiala nicméně už dříve upozornil, že ve finále by se měl deficit státního rozpočtu na rok 2024 pohybovat mezi 235 a 270 miliardami korun. O konečné podobě rozpočtu bude nyní jednat kabinet, který musí rozpočet schválit do konce září. A ministr financí Zbyněk Stanjura ve středu ve Sněmovně upozornil, že návrh ještě může doznat změn.

V páteční tiskové zprávě Stanjura doplnil, že vláda bude při jednání o podobě státního rozpočtu na příští rok ještě řešit výdaje jednotlivých kapitol, plánovaný schodek 252 miliard korun by ale měl být zachován. Na výši deficitu je podle něj v koalici shoda.

Rozpočet vládě předkládám se schodkem 252 miliard korun, na kterém je dohoda vládní koalice. Během září budou pokračovat politická jednání o výdajích jednotlivých kapitol, nicméně schodek rozpočtu by měl zůstat zachován. Vládou schválený finální návrh rozpočtu na rok 2024 tak představíme za necelé čtyři týdny,“ uvedl Zbyněk Stanjura.

Návrh počítá s poklesem výdajů ve většině rozpočtových kapitol. Nejvíc škrtá v kapitole ministerstva pro místní rozvoj, kde se výdaje snižují o 45,9 procenta, následuje ministerstvo zdravotnictví s poklesem výdajů 26,5 procenta a ministerstvo průmyslu a obchodu s poklesem o 26,2 procenta. Největší meziroční růst je v návrhu u kapitoly ministerstva obrany, jehož výdaje by se měly zvýšit o 35,2 procenta.

„V tomto pracovním návrhu rozpočtu je zohledněna mimo jiné priorita, ke které se vláda zavázala a parlament letos schválil – výdaje na obranu. Sociální výdaje jsme udrželi na současné úrovni, takže nehrozí snížení kvality služeb v této oblasti. I přes nárůst výdajů na obsluhu státního dluhu jsme dokázali výrazně snížit deficit oproti letošku. Tato vláda se zavázala ke konsolidaci veřejných rozpočtů a sestavený návrh rozpočtu tak plně odráží úspory ve výši téměř 100 miliard z ozdravného balíčku,“ dodal ministr.

V návrhu rozpočtu jsou obsaženy i očekávané příjmy z rozpočtu Evropské unie 126,4 miliardy korun a odvody do rozpočtu EU 60,3 miliardy korun.

Ministerstvo navrhuje financovat rozpočtový schodek zvýšením státního dluhu o 254,6 miliardy korun a zvýšením stavu na účtech státních finančních aktiv o 2,6 miliardy korun.

Původní verze představená v červnu se setkala s razantním odmítnutím. Například akademici protestovali proti tomu, že se měl rozpočet na vědu a výzkum snížit o desetinu a ministerstvo školství mělo oproti letošku na výdajích ušetřit třicet miliard korun.

Také proto se snažil premiér mírnit nesouhlasné reakce tím, že šlo jen o „technicko-administrativní výpočty, ale není to politické rozhodnutí vlády“. „Je to v podstatě technický rozpočet, který je předložen proto, abychom dodrželi zákon,“ řekl tehdy Fiala.

Pro letošní rok počítá schválený rozpočet se schodkem ve výši 295 miliard korun. Loni dosáhl deficit 360,4 miliardy korun. Ministerstvo financí také uvedlo, že v nadcházejících letech by se měl rozpočtový schodek dál postupně snižovat. Pro rok 2025 ministerstvo předpokládá deficit 235 miliard korun, v následujícím roce 220 miliard korun.

Znepokojuje vás navržený rozpočtový schodek?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 8. září 2023. Anketa je uzavřena.

ANO1987
NE169
Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...