Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman: ČSSD porušila své letité zásady

Afghánistán

  17:43
PRAHA - Sociální demokracie vyslovením nedůvěry vládě Mirka Topolánka (ODS) podle expremiéra Miloše Zemana porušila své letité zásady.

Miloš Zeman foto: ČTK

Zeman podotkl, že ve své historii vždy preferovala zájmy země před zájmy vlastní partaje. Tato tradice byla rozhodnutím o pádu vlády porušena, protože předsednictví České republiky Evropské unii bylo relativně úspěšné a prestiž země touto "pitomostí" nepochybně utrpěla, řekl na dnešní tiskové konferenci bývalý šéf ČSSD.

V tomto případě prý souhlasí s exprezidentem Václavem Havlem, který v rozhovoru pro Lidové noviny označil vyslovení nedůvěry kabinetu za "pitomost". Proto prý použil i jeho výraz.

Zeman nesouhlasí ani s odmítavým postojem sociální demokracie k vojenským misím v Afghánistánu. Parafrázoval heslo z občanské války ve Španělsku a řekl, že v Kábulu se bojuje za Prahu. Proti teroristům je podle něj nutné bojovat v místech, kde se shlukují. Nelze čekat, až budou v Praze, dodal.

V předčasných volbách do sněmovny prý Zeman podpoří tu stranu, která rozšíří práva voličů. Snížen by podle něj měl být z pěti na tři procenta počet preferenčních hlasů, kterým mohou změnit pořadí na kandidátkách, počet volebních krajů by se měl zvýšit ze 14 na 35 a občané by měli mít možnost volit osobnosti z více politických stran. Protože to má ve volebním programu Strana důstojného života bývalé sociální demokratky Jany Volfové, dá svůj hlas této straně.

Designovaný premiér Jan Fischer prý zájem o setkání se Zemanem neprojevil.

Vystoupí prý ale na mezinárodní konferenci Evropa ve 21. století v Břevnovském klášteře, kterou bude Zeman moderovat. Fischerova vláda má začít vládnout od 9. května.

Občanské sdružení Přátelé Miloše Zemana, které dnes zvolilo do svého čela místo Miroslava Grégra Eduarda Zemana, prý do voleb zasahovat nebude.

"Nechceme být politickou stranou, nechceme vstupovat do těchto voleb," řekl nový předseda.

Zeman se také vyjádřil k přímé volbě prezidenta. Soudí, že se na ní poslanci a senátoři neshodnou. Všechny parlamentní strany prý budou tvrdit, že ji chtěly, ale že dohoda na ní ztroskotala na procedurálních věcech.

Zeman dnes stejně jako v minulosti nevyloučil, že by v přímých volbách kandidoval.

Na žádost novinářů okomentoval také lidovecký návrh, který počítá s prodloužením deregulace nájemného. Sympatizuje s ním, jen je mu líto, že ho předložili krátce před volbami, a dodal, že snad proto s ním všichni souhlasí.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...