Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Čas se chýlí. A řešení krize není

Česko

PRAHA Zatímco nespokojení lékaři stále bojují za vyšší platy, nemocnice, kraje i vláda chystají do zálohy krizový plán. Pokud totiž 1. března nepřijde do práce přes tři a půl tisíce doktorů, nezvládnou někde ošetřit ani akutní případy.

„Vláda udělá vše proto, ať již cestou vyjednávání, nebo konkrétních kroků, aby se občané nemuseli znepokojovat,“ přislíbil včera v ČT premiér Petr Nečas. Jenže konkrétní kroky, které chce kabinet podniknout, neprozradil. Velký kus odpovědnosti ale nyní leží na krajích, které většinu nemocnic zřizují.

Jednání ministerstva zdravotnictví a vnitra, orgánů krizové infrastruktury a hejtmanů se uskuteční tento týden. Předem je ale jasné, že se odchod lékařů bude řešit případ od případu. Vyhlásit krizový stav na celostátní úrovni podle Nečase nejspíš ani nelze.

Času není nazbyt, neboť pacienti mohou akci „Děkujeme, odcházíme“ pocítit už během několika dnů. Dohoda s lékaři rozčílí sestry „Jestliže do konce příštího týdne nedojde k nějaké rozumné dohodě, nemocnice budou muset omezit takzvanou objednanou péči a od 1. března se začnou zabývat pouze akutní péčí,“ uvedl pardubický hejtman a místopředseda asociace krajů Radko Martínek. Bez vyhlášení krizového stavu podle něj nebude nejspíš možné ani to. Od přespříštího týdne pak už prakticky nebude cesty zpět.

Krize ve zdravotnictví ale nemusí skončit ani v případě, že se vláda s lékaři dohodne. Pokud vyhoví požadavku odborů a slíbené dvě miliardy navíc přesměruje pouze na platy doktorů, zcela jistě se ozvou zdravotní sestry a další nemocniční personál. Cíl přitom budou mít jediný: vydupat si lepší podmínky.

Autor: