Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác

Čech je blízko postupu do semifinále

Ve čtvrtfinále Ligy mistrů vyhrála Chelsea v Liverpoolu a Barcelona na domácí půdě deklasovala Bayern Mnichov

PRAHA Poslední český fotbalista v prestižní Lize mistrů má velkou šanci, že si zahraje v semifinále.

Fotbalisté Chelsea totiž i s českým gólmanem Petrem Čechem v brance v úvodním zápase čtvrtfinále otočili zápas na půdě velkého rivala z Liverpoolu a díky výhře 3:1 si vytvořili skvělou výchozí pozici pro domácí odvetu, která je na programu příští úterý.

Zápas měl pro Chelsea jedinou kaňku: kapitán a klíčový obránce John Terry kvůli druhé žluté kartě bude za týden mimo hru.

Nečekaným hrdinou byl v dresu Chelsea obránce Branislav Ivanovič, který dvěma přesnými hlavičkami po rohových kopech Liverpoolu sebral vedení, které už v šesté minutě zařídil kanonýr Fernando Torres. Velký obrat dokončil třetím gólem hostující útočník Didier Drogba.

Chelsea tak Liverpoolu, který prohrál poprvé od 28. února, oplatila dvě letošní porážky z Premier League. Příští týden si může dovolit například i luxus v podobě prohry 0:2 a na dosah tak má účast mezi elitním kvartetem soutěže.

V podobně příjemné pozici je i Barcelona. Ta v souboji dvou týmů s nejlepší ofenzivou v soutěži deklasovala Bayern Mnichov 4:0 a čtvrtfinálová odveta v Německu tak bude nejspíš už jen formalitou.

Domácím vyšel především první poločas, v němž vstřelili všechny čtyři branky. Pozice kouče hostů Jürgena Klinsmanna je ve velkém ohrožení.

Domácí totiž od úvodu spustili svůj tradiční ofenzivní kolotoč, jemuž znatelně oslabená mnichovská obrana už po devíti minutách podlehla. Hosté jen v úžasu sledovali nápadité barcelonské akce na jeden dotek a po dvou gólech Messiho a jedné Eto´oa a Henryho už v poločase prohrávali hrozivým rozdílem čtyř gólů.

Barcelona po pauze ubrala na tempu a v klidu kontrolovala hru. Přesto mohla přidat další góly. V 59. minutě útočil na hattrick Messi, ale Butt jeho povedenou střelu s námahou vytáhl na roh. Dvanáct minut před koncem zase těsně minul aktivní Iniesta. Mezitím mohl snížit Zé Roberto, Puyol ho však v poslední chvíli zablokoval.

Hosté tak museli po víkendové ligové porážce 1:5 ve Wolfsburgu překousnout další čtyřgólový debakl a zároveň utrpěli vůbec první prohru v duelech s „Barcou“.

***

Čtvrtfinále Ligy mistrů Liverpool-Chelsea 1:3 Branky: 6. Torres - 39. a 62. Ivanovič, 67. Drogba. Rozhodčí: Larsen - Sonderby, Norrestrand (všichni Dán.). ŽK: Fabio Aurélio - Kalou, Terry. Diváci: 42 000. Poločas: 1:1. FC Barcelona - Bayern Mnichov 4:0 Branky: 9. a 38. Messi, 12. Etoúo, 43. Henry. Rozhodčí: Webb - Cann, Sharp (všichni Angl.). ŽK: Messi, Marquez - Demichelis, Lell. Diváci: 95 000. Poločas: 4:0.