Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Celulitida a hormony: mýty a fakta

Česko

* LN Existuje souvislost mezi ženskými hormony a celulitidou?

Nevyrovnaná hladina hormonů a přebytek estrogenů urychluje vznik a progresi celulitidy. Oboje negativně ovlivňuje klíčové faktory jejího vzniku: problémy žilně-lymfatického systému a stav vazivové tkáně. Negativními zásahy do kolagenního režimu dále způsobují charakteristické změny kůže a podkožního vaziva. Čím více estrogenů v těle, tím více se do kritických partií ukládá hormonálně vázaný „zásobní“ tuk.

* LN Mají ženy oproti mužům pro vznik celulitidy predispozice?

Ano, kromě negativního vlivu ženských hormonů zde hraje roli i to, že ženy mají tenčí kůži, a proto jsou změny v podkoží více viditelné. Naopak podkoží mají ženy dvakrát silnější a s nepříznivou strukturou. Je méně pevné a má větší povolovací schopnost, což je výhodné v těhotenství. Navíc tukové buňky žen mají jiný tvar než mužské a mají tendence k shlukování, tvoří jakoby hrozny. Podíl tukové tkáně u žen je téměř dvojnásobný a má jiný genetický vzorec rozložení tuku. Bylo také zjištěno, že v končetinách žen je méně lymfatických kapilár.

* LN Proč celulitida postihuje především stehna a hýždě?

Některé tukové buňky těchto partií se vyznačují větší citlivostí k estrogenu, protože mají větší počet estrogenních receptorů. Jeho působením se v nich ukládá zásobní tuk, který je hormonálně vázán. Neúčastní se běžného provozního metabolismu, a je proto jen obtížně odbouratelný. A čím je vyšší hladina estrogenu v těle, tím víc je tuk ukládán do těchto „energetických konzerv“ na stehnech, bocích a hýždích. V těchto partiích se také nejvýrazněji projevují důsledky nedostatečné lymfatické drenáže – zmnožení, zbytnění a tuhnutí vláknité složky vaziva. To představuje přestavbu a nevratné změny kůže a podkoží.

* LN Jaké jsou konkrétní negativní vlivy ženských hormonů na celulitidu?

Estrogen a částečně také gestagen působí negativně na cévy, vazivovou tkáň a mají i další negativní účinky. Snížením napětí hladkého svalstva žil se zhoršuje návrat žilní krve a zvyšuje se propustnost kapilár a únik tekutiny do tkání. To představuje větší zátěž pro lymfatickou drenáž těchto tkání a případně i nadměrné zadržování vody a otok. Vyšší hladiny těchto hormonů navíc postihují novotvorbu kolagenu a přispívají k destrukci stávajících kolagenních struktur, což vede k uvolnění a ochabnutí vazivových tkání a mj. i ke ztrátě kompresivních účinků na cévy, a tím ke snížení efektu svalové pumpy. Tyto hormony dále podporují zmožení a tuhnutí podkožního vaziva, zvýšené a nepravidelné ukládání „zásobního“ tuku v kritických partiích. Gestagen navíc uvolňuje těsné vazby mezi buňkami, a usnadňuje tak růst tukových buněk. Mezi další nepříznivé efekty patří zvýšené zadržování vody a blokování funkce vitaminů, zejména C (nutný k tvorbě kolagenu), E a některých vitaminů řady B (zejména B6 má vliv na zadržování vody v těle).

* LN Existují u žen nějaká riziková období pro vznik celulitidy?

Ano. Jsou to období, ve kterých je žena dlouhodoběji vystavena vyšší hladině hormonů nebo jejich kolísání. Někteří odborníci tvrdí, že jejich vyrovnaná hladina je často důležitější než absolutní výše jejich hodnot. Takovým obdobím je puberta a nepříznivě působí zvláště její brzký nástup a dále těhotenství. Je spočítáno, že během něj se v těle vytvoří takové množství estrogenu, jako v organismu negravidní ženy za 150 let. Podstatně menší je vliv premenopauzy a přechodu. V případě dlouhodobější hormonální léčby či užívání hormonální antikoncepce apod. lze mluvit spíše o rizikových faktorech.

* LN Jaké jsou rizikové faktory?

Hormonální léčba (např. menstruačních poruch nebo neplodnosti), masové užívání hormonální antikoncepce, působení tzv. exogenních estrogenů a důsledky „estrogenní kontaminace“ životního prostředí a v neposlední řadě i vliv xenoestrogenů (podrobněji v dalších otázkách), a to i na muže.

* LN Jaká je souvislost mezi celulitidou a užíváním hormonální antikoncepce?

Její masové a brzké užívání je jedním z hlavních důvodů, proč celulitida postihuje stále více žen, a čím dál tím mladších. Hormonální antikoncepce má negativní vliv na téměř všechny klíčové faktory vzniku celulitidy (kromě genetického faktoru), tedy na žilní a lymfatický systém a na stav vaziva. Negativní vlivy hormonální antikoncepce na stav celulitidy jsou často popírány nebo bagatelizovány. Trh s antikoncepcí představuje obrovský byznys a velký je i vliv farmaceutických firem. Existují i lékaři, kteří se podílejí na komercionalizaci této problematiky. Uživatelky by ale neměly být neustále ujišťovány o tom, že tyto přípravky celulitidu neovlivňují, ale měly by se dozvědět, jak jejich nepříznivý vliv eliminovat. Vznik procesů a změn vedoucích k celulitidě je zpočátku pomalý. Nežádoucí účinky se mnohdy projeví až po letech.

* LN Jaký je rozdíl mezi endogenními a exogenními estrogeny?

Endogenní estrogeny jsou přirozené, tvořené především ve vaječnících a částečně také v kůře nadledvin a v tukové tkáni. Exogenní jsou nežádoucí estrogeny nebo látky, které působí na produkci estrogenu a které mohou nekontrolovaně pronikat do těla z vnějšího prostředí.

* LN Co je estrogenní kontaminace?

Masové rozšíření hormonální antikoncepce, ale také například přidávání estrogenů do kosmetických výrobků, vede k tomu, že se tyto látky, nebo jejich metabolity dostávají do odpadních vod a následně do půdy, pitné vody a potravního řetězce. I když je jejich koncentrace velmi malá – jedná se o stopové množství – působí na nás každodenně a po celý život. Naše životní prostředí je tak hormonálně zamořeno a všichni z něj dostáváme nezanedbatelné dávky estrogenů. Existuje zde souvislost s předčasnou pubertou, menstruací a celulitidou mladých děvčat, ale také s mužskou neplodností a zvýšeným rizikem rakoviny. A časem může vést k náznakům celulitidy i u mužů.

* LN Co jsou to xenoestrogeny a čím jsou škodlivé?

Různé syntetické látky a produkty mohou mít estrogenní účinky, což znamená, že za určitých okolností imitují přirozené lidské hormony a působí jako estrogeny. Zdrojem těchto umělých estrogenů jsou vesměs chemické látky: pesticidy, dioxiny, insekticidy, detergenty neboli čisticí a prací prostředky, různé druhy plastů apod. Jejich nebezpečnost spočívá v tom, že se stejně jako přirozené estrogeny vážou s estrogenními receptory a posílají tkáním příkazy k růstu. Dokonce zvyšují počet estrogenních receptorů v těle, a tím citlivost na tento hormon. Samozřejmě tak přispívají také ke vzniku celulitidy a zvyšují riziko vzniku rakoviny, zejména prsu.

* LN Jak se lze negativním vlivům xenoestrogenů a vysokých hladin estrogenů bránit?

Takzvanými fytoestrogeny, což jsou přírodní látky, které se svou chemickou strukturou podobají estrogenům. Dokážou obsadit některé estrogenní receptory a znemožnit tak navázání ostatních estrogenů, čímž ostatní estrogeny vytlačují. Je-li hladina estrogenů nízká, fungují jako estrogen, je-li naopak příliš vysoká, působí jako antiestrogen. Vyrovnávají tedy v těle hladinu estrogenů a zajišťují potřebnou hormonální rovnováhu. Působí také jako antioxidanty. Nacházejí se v ovoci, zelenině a celozrnných obilninách, nejvíce v sóje a dalších luštěninách.

* LN Existují ještě jiná rizika zvyšující hladinu estrogenů nebo jiné cesty, kterými se hormony nebo látky, které je imitují, dostávají do těla?

Je třeba zmínit obezitu. Tuková tkáň je endokrinně činný orgán a produkuje také určité množství estrogenu. Platí, že čím víc tuku, tím víc estrogenů. Nejen že se v něm tvoří, ale též zvýšeně ukládají. Do potravního řetězce se dostávají i nelegálně užívaná anabolika ve velkochovech jatečných zvířat. V jejich mase se mohou objevit i tzv. stresové hormony. Ty se v lidském těle mohou přeměnit na estrogeny nebo jiné steroidy. Produkci estrogenů zvyšují i některé léky – například na žaludeční vředy. Činnost nadledvinek aktivuje i užívání marihuany či heroinu, a může tak zvyšovat tvorbu estrogenu, podobně jako černá káva a alkohol.

Hormony mohou mít na vznik celulitidy zásadní vliv. Zeptali jsme se lymfoterapeuta Pavla Tichého, odborníka na tuto problematiku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!