Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Cena pro íránské studentské vůdce

Česko

U příležitosti zahájení festivalu Jeden svět 2010 vyhlásí ve středu večer společnost Člověk v tísni cenu Homo Homini. Za zásluhy o prosazování lidských práv ji získali íránští studentští vůdci Majid Tavakoli a Abdollah Momeni.

PRAHA Cena Homo Homini, udílená každoročně společností Člověk v tísni osobnostem, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů, bude za období roku 2009 udělena dvojici íránských studentských vůdců – Majidu Tavakolimu a Abdollahu Momenimu.

Slavnostní vyhlášení ceny proběhne zítra, ve středu 10. března, a to u příležitosti zahájení dvanáctého ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2010, jehož mediálním partnerem jsou i Lidové noviny. Ceny udělené íránským studentským vůdcům převezmou v Praze jejich zástupci, neboť oba bojovníci za lidská práva jsou v Íránu odsouzeni k trestům odnětí svobody.

Vězněný čínský disident se inspiroval Chartou 77 Připomeňme, že v loňském ročníku byla cena Homo Homini udělena vězněnému čínskému disidentovi Liou Siao-poovi a s ním rovněž symbolicky všem signatářům čínské Charty 08 – tedy listiny odpůrců současného politického režimu v Čínské lidové republice, která přímo navázala na principy a odkaz někdejší československé iniciativy Charta 77. Liou Siao-po, spoluautor Charty 08, která vyzývá komunistickou stranu Číny k dodržování lidských práv a k dialogu s nezávislými intelektuály, byl zadržen 8. prosince 2008 – dva dny před zveřejněním listiny, které připadlo na šedesáté výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv OSN. Disident byl půl roku držen na neznámém místě „v domácím vězení“ a následně mu bylo sděleno obvinění z „podvracení státní moci“. Soud, k jehož jednání nebyli připuštěni ani diplomaté, ani Liou Siao-poova manželka, proběhl až koncem loňského roku a přiřkl disidentovi trest odnětí svobody ve výši jedenácti let. Odsouzení spoluautora Charty 08 vyvolalo bouřlivé reakce odpůrců čínského politického režimu po celém světě.

Jednou z nich byl pokus Václava Havla, Pavla Landovského a Václava Malého o doručení otevřeného dopisu na čínské velvyslanectví v Praze, jenž se odehrál letos 6. ledna – tedy v den výročí někdejších snah československých disidentů doručit Chartu 77. Dopis s požadavkem na ukončení perzekuce Liou Siao-poa byl však podle informací společnosti Člověk v tísni čínským ministerstvem zahraničních věcí odmítnut coby „hrubé zasahování do vnitřních záležitostí země“.

Středisko Pražská křižovatka V předchozích ročnících udílení ceny Homo Homini (v překladu z latiny „člověk člověku“) se mezi oceněnými objevil například významný kubánský disident Oswaldo Payá Sardiňas (1999) či bývalý prezident Kosova Ibrahim Rugova (1998). Oba bojovníci za lidská práva obdrželi také Sacharovovu cenu za svobodu myšlení od Evropského parlamentu.

Významným držitelem ceny je rovněž barmský aktivista a studentský vůdce Min Ko Naing (2000), jenž byl patnáct let vězněn barmskou vojenskou juntou, v roce 2006 propuštěn, o dva roky později znovu zatčen a propuštěn v reakci na silný mezinárodní tlak. Roku 2007 byl ovšem zatčen znovu a odsouzen k pětašedesáti letům trestu odnětí svobody.

Slavnostní vyhlášení ceny Homo Homini, kterou bude obecně prospěšná společnost Člověk v tísni letos udělovat již po čtrnácté, se uskuteční v sídle duchovního střediska Pražská křižovatka – v budově odsvěceného kostela sv. Anny na Starém Městě, jež je spravována z prostředků Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.

Někteří držitelé ceny Homo Homini

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!