Češi na úspěch čekají. Nadějí je Bauer

Na mistrovství světa v klasickém lyžování se nedařilo běžcům ani skokanům * Zato Norové si domácí šampionát náležitě užívají

OSLO/PRAHA Norská hvězda Marit Björgenová získala ve skiatlonu už své druhé zlato, její krajan Petter Northug obhájil ve stejné disciplíně titul mistra světa.

A o české stopě vidu ani slechu. Je možná třeba si zvykat, že slavné časy už pro české lyžování odeznívají. A že pokud závod nepojede zrovna Lukáš Bauer, jsou naděje na úspěch jen malé...

Čeští lyžaři jsou zatím na světovém šampionátu v Oslu bez medailí - u skokanů by bylo poněkud troufalé o nich přemýšlet, ale v nedělním skiatlonu mužů se mohlo alespoň tajně doufat.

Jenže Martin Jakš, který před měsícem a půl udával tempo na Tour de Ski, skončil s téměř tříminutovou ztrátou na Northuga až jako jedenatřicátý. „Jak jsem se na trati cítil? Malátný je dobrý výraz,“ pravil v cíli agentuře ČTK.

Jakš ztratil formu, i kvůli nemoci, která ho brzdila v přípravě. „Nemůžu za to vzít, dát si do těla a vědět, že ze sjezdu si odpočinu a další kopec zase dokážu jet naplno.“ Čechům už se ovšem nedařilo ve čtvrtečním sprintu, a tak se teď veškerá pozornost upíná na zítřejší závod - 15 km klasicky je silná trať Bauera, jednoho z favoritů, který proto vynechal i včerejší skiatlon.

Kromě Jakše bojovali také skokané na lyžích v soutěži družstev.

Už v sobotu závodili jednotlivci na středním můstku, kde vyhrál rakouský letec Thomas Morgenstern, jenže nejlepší z Čechů Jakub Janda skončil až na 21. místě.

Včera ve složení Borek Sedlák, Roman Koudelka, Jan Matura, Janda byli ještě po 1. kole pátí. Ale nakonec obsadili až sedmou příčku.

„Chvilku to vypadalo dost dobře, škoda. V Norsku bych si pátého místa cenil víc než doma v Liberci, kde jsme vždycky silní,“ řekl kouč David Jiroutek po závodě, který nakonec ovládli Rakušané.

Norové u tratí i stanují V Norsku se domácí fanoušci šampionátem náležitě baví, také k tomu mají pádný důvod. Aby ne, když jim slavná jména dělají radost a sbírají jednu medaili za druhou. Podél tratí na Holmenkollenu je na 350 tisíc lidí a 16 tisíc z nich stanuje na sněhu. „Ať sem Češi přijedou, tady je atmosféra výjimečná,“ popsala ČTK přívětivost Norů.

Jejich hrdinka Marit Björgenová přidala v sobotu ke svým třem zlatým olympijským medailím už šestý titul mistryně světa a v tomto počtu tak překonala legendární krajanku Bente Skariovou.

„Jako bych se svlékla a plula volně vzduchem,“ chválila si lyže.

O den později ji napodobil Northug. „Tento závod jsem si v hlavě přehrával už rok. Zlato ze skiatlonu jsem bezpodmínečně chtěl,“ uvedl.

***

Program MS v Oslu * Dnes - 11.30 severská kombinace - skoky střední můstek družstva * Dnes - 13.00 běh - 10 kilometrů klasicky ženy * Dnes - 15.00 severská kombinace - běh 4x5 kilometrů družstva