Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Češi více třídí elektroodpad

Česko

PRAHA Sběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice roste i v letošním roce. Podle statistik trojlístku největších kolektivních systémů Asekol, Ekolamp a Elektrowin každý občan ČR od ledna do června průměrně odevzdal 2,15 kg elektroodpadu, což je o 28 procent více než ve stejném období loni. Tři kolektivní systémy letos od ledna do června vybraly celkem 22 432 tun elektrozařízení.

„Rostoucí objem sebraného elektroodpadu samozřejmě vnímáme velmi pozitivně. Ukazuje se, že Čechům záleží na životním prostředí stále více. I díky tomu bychom se letos společně mohli přiblížit k hranici 4,5 kilogramu na osobu.

V některých krajích bude určitě překročena i pětikilogramová hranice,“ uvedl generální ředitel společnosti Elektrowin Roman Tvrzník.

Nejpilněji třídí elektroodpad lidé v Plzeňském kraji. Každý z nich v prvním pololetí průměrně odevzdal 2,81 kilogramu na jednoho obyvatele.

Nadprůměrných výsledků sběru dosáhli i lidé na Vysočině, ve Zlínském a Středočeském kraji a také v Praze. Nejméně elektrošrotu se naopak vybralo v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji.

„Jednoznačně nejvíce se zlepšili občané Plzeňského kraje, kde osmdesátiprocentní nárůst nemá konkurenci. Naopak v Ústeckém kraji lidé odevzdali o pouhých sedm procent více než loni, čímž jen potvrdili tamější tristní stav třídění elektroodpadu. Nejdůležitější však pro nás je fakt, že oproti loňskému roku došlo k nárůstu ve všech krajích ČR,“ komentoval pololetní statistiky jednatel kolektivního systému Asekol Jan Vrba.

Nyní mají občané možnost elektroodpad odkládat už na více než 10 tisících místech. Kolektivní systémy Asekol, Ekolamp a Elektrowin mají uzavřeny smlouvy s téměř 600 obcemi, z jejichž sběrných dvorů a mobilních svozů zajišťují svoz elektrozařízení.

„Důvod kontinuálního růstu sběru spatřuji vedle intenzivních informačních kampaní především v existenci dnes již velmi husté sítě sběrných míst, kterých na osobu připadá více než například v Rakousku,“ uvedl jednatel Ekolampu Alexandr Hanousek. Výrobci a dovozci mají od srpna 2005 povinnost zajistit zpětný odběr, zpracování a odstranění starých elektrospotřebičů.

Náklady má pokrýt recyklační poplatek, který je uveden odděleně od ceny zakoupeného výrobku a slouží na likvidaci elektronického zboží vyrobeného do předloňského 13. srpna. Navíc musejí výrobci a dovozci do ceny nových spotřebičů vyrobených po tomto datu zahrnout i náklady na jejich budoucí likvidaci.

***

Likvidace vysloužilé elektroniky

Sběr a likvidaci elektroodpadu mají na starosti kolektivní systémy, kterých je v Česku zapsáno šest – Asekol, Elektrowin, Retela, Ekolamp, OFO-recykling a Rema. Česká republika loni splnila svůj závazek daný EU, že do konce roku 2008 vybere minimálně čtyři kilogramy vysloužilých elektrospotřebičů na obyvatele a rok.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...