Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Adept na nového šéfa pražských plynáren vyvolal rozruch na politické scéně

  4:43

Manažera Miroslava Nosála se zkušenostmi z PPF Investments či Čechofrachtu doporučil do funkce Zdeněk Tůma z TOP 09.

Miroslav Nosál, zkušený slovenský manažer, se má stát předsedou představenstva Pražské plynárenské. Dříve pracoval i pro Kellnerovu PPF Investments. foto: © foto archiv Česká PoziceČeská pozice

Poměrně velké haló vzbudilo na politické scéně v Praze jméno Miroslava Nosála, adepta na funkci předsedy představenstva společnosti Pražská plynárenská, v níž ovládá významný podíl město. Předmětem kritiky se stal mimo jiné údajný „zlatý padák“, který si Nosál odnesl z Tepláren Košice. Podle slovenského manažera však nešlo o nadstandardní výslužku, ale o běžné odstupné (3+2 měsíce) podle zákoníku práce. Objevilo se i podezření ze střetu zájmů, které Nosál rovněž vyvrátil.

Nosál nastoupil letos na konci června na post předsedy představenstva Pražské plynárenské Holding, v níž má Praha nadpoloviční podíl a která je zase většinovým vlastníkem Pražské plynárenské (PP). Do nové funkce šéfa představenstva PP navrhl Nosála zastupitel za TOP 09 Zdeněk Tůma.

Jak z ODS, tak TOP 09, které tvoří v Praze vládnoucí koalici, zazněla úvaha, že Nosál byl jednou z příčin, proč byl Tůma donucen opustit vlivný post šéfa finančního výboru magistrátu. Náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) však v nedávném rozhovoru pro ČESKOU POZICI nepotvrdil, že by instalace Nosála do pražských plynáren byla jednou z příčin Tůmova „skoroodchodu“ z komunální politiky. Takový scénář vyloučil i Tůma.

Nosálovu nominaci na šéfa představenstva Pražské plynárenské schválili v září radní hlavního města. Manažer by měl v čele plynáren nahradit Pavla Hurdu z ODS, jehož odvolání z funkce požadovala koaliční TOP 09. O návrhu na jmenování Nosála do funkce bude za dva týdny rozhodovat dozorčí rada Pražské plynárenské.

Praha vlastní 51 procent akcií Pražské plynárenské Holding, zbytek patří německé energetické skupině E.ON. Holding pak drží v Pražské plynárenské 50,2 procenta akcií, vlastníkem zbylého podílu je E.ON.

V minulosti Nosál šéfoval například firmě PPF Investments miliardáře Petra Kellnera či byl předsedou dozorčí rady společnosti Čechofracht, kterou později ovládl další miliardář Zdeněk Bakala. S někdejším kandidátem topky na primátora Zdeňkem Tůmou se slovenský manažer zná z působení ve firmě Patria Finance. Nosál ČESKÉ POZICI sdělil, že byl dvakrát pozván na jednání klubu TOP 09, aby se zastupitelům představil a prezentoval svou vizi vedení Pražské plynárenské.

Staré „vafky“ za nové

V souvislosti s blížícím se jednáním dozorčí rady Pražské plynárenské o novém předsedovi představenstva byla ČESKÁ POZICE upozorněna ještě na skutečnost, která se v případě Nosála zpočátku jevila jako potenciální střet zájmů. Manažer totiž donedávna působil v dozorčí radě firmy Gamat CZ, jež s plynárnami spolupracuje.

Není to i Váš případ?

Na webu Pražské plynárenské se v sekci Produkty a služby dočteme o výměně topidel Gamat. „Zima je tady a s ní přichází ruku v ruce topná sezóna. Mnoho domácností topí plynovými topidly Gamat, tzv. vafkami, které jsou na našem trhu dostupné už několik desítek let. Není to i Váš případ?“ láká web potenciální zájemce na výměnu starších modelů za nové. Cena výměny se pro zákazníky plynáren pohybuje dle typu topidla v rozmezí 5920 až 6990 korun. Dále se zde dočteme, že topidla vyrábí firma Karma Český Brod. Tato společnost dělá topidla značky Gamat pro společnost Gamat CZ, kterou vlastní kyperská Gamatera Limited. Dle obchodního rejstříku je šéfem dozorčí rady této firmy právě Miroslav Nosál.

Jelikož web Pražské plynárenské propaguje topidla Gamat, logicky vyvstává otázka, zda se Nosál coby vrcholný manažer plynáren a šéf dozorčí rady firmy Gamat CZ neocitá kvůli topidlům ve střetu zájmů. Nosál to vylučuje, protože – podle svých slov – v létě, kdy nastoupil na post předsedy představenstva Pražské plynárenské Holding, post v dozorčí radě Gamat CZ opustil. Firmu prý vlastní německý akcionář, tvrdí manažer.

„Ve firmě nepůsobím, nepovažuji to proto za střet zájmů,“ řekl k tomu Nosál. Působení v Gamat CZ podle něj nemělo žádný vliv ani na jeho příchod do Pražské plynárenské Holding na konci června. Nosál podle svých slov zastupitelům TOP 09 slíbil, že před nástupem do plynáren ukončí veškeré účasti v představenstvech a dozorčích radách firem, v nichž působil. Jak doložil ČESKÉ POZICI, svůj slib splnil 15. června.