Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Aleš Řebíček: Ať mne finanční úřady prošetřují shora dolů a zprava doleva

  16:15

Exministr získává přídomek český Abramovič.  Hovoří o fotbalové Slavii, o smyslu investic do kopané v Česku, ale i o firmě Viamont.

Alešovi Řebíčkovi se začíná říkat český Abramovič. foto: © ČESKÁPOZICE, Jan KunderaČeská pozice

Majitel fotbalové Slavie a bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček je všeobecně považován za kontroverzní figuru českého podnikatelského prostředí. Když se letos v létě stal téměř stoprocentním akcionářem klubu, překvapil nejen fotbalovou veřejnost. Řebíček sice byl i do této doby považován za movitého podnikatele, jenomže ne natolik, aby si mohl dovolit takový luxus. Asi jsme ho odhadovali špatně.

Pokud Řebíček, jemuž se začíná říkat český Abramovič, hodlá skutečně pozvednout tento slavný pražský klub, bude muset v budoucích letech investovat mnohem více peněz, než ho stálo získání kontroly. Kde vezme stovky milionů korun?

Na tuto otázku nedostaneme odpověď ani v odpovědích na otázky ČESKÉ POZICE, kteřé Řebíček poskytl prostřednictvím elektronické pošty. Jak ale prozradil, zvedat Slavii ze dna nebude sám. V dohledné době hodlá prodat menší podíl firmě, která mu při ovládnutí klubu pomáhala. Kdo to bude, neprozradil. Dodal jen, že se nejedná o žádného ruského oligarchu, jak se v médiích spekuluje. Vypadá to však, že tento bývalý ministr a politik ODS a slávista od dětství má s klubem velké plány.

Na zkoumání jeho financí, které nedávno inicioval předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, je prý připraven. „Ať je poslední etapa mého života prověřena finančními úřady shora dolů a zprava doleva stejně jako ty předchozí. Jedinou jistotu mám, že až se nic nezjistí, novináři už to budou ignorovat, nebo napíší, že to bylo nějaké cinklé šetření,“ říká Řebíček.

Kdybych chtěl investovat, jistě bych si našel nějakou jinou hezkou a dlouhodobě výnosnou příležitost

ČESKÁ POZICE: Proč jste vůbec vstupoval do Slavie? Nenašel jste lepší způsob investování peněz?

ŘEBÍČEK: Myslím, že vlastnictví fotbalového klubu v našich podmínkách, tedy na malém trhu s návštěvností, jaká je, a se současnou kvalitou ligy, nelze považovat investici. Kdybych chtěl investovat, jistě bych si našel nějakou hezkou a dlouhodobě výnosnou příležitost. Z mé strany se jedná o vstup do slavného klubu, který je od dětství klubem mého srdce, a byl v obrovských finančních potížích.

Kromě samotného A týmu existuje spousta dalších možností, jak s klubem pracovat, například už jsme nastartovali stavbu Centra mládeže. Jde o projekt nového občanského sdružení SK Slavia Praha – fotbal mládež, stavba bude dokončena v druhé polovině září a o více než dvacetimilionové náklady se dělíme napůl se sponzory. To je věc, která mě strašně baví a zároveň je velkým příslibem do budoucna. Zlepšujeme tím podmínky našich už 500 dětí a juniorů a jsem si naprosto jistý, že je mezi nimi spousta budoucích úspěšných hráčů.

ČESKÁ POZICE: O prodej akcií Slavie jste projevil zájem již v únoru 2011. Proč jste obchod nedotáhl dříve? Nezlobte se, ale tvrzení, že se čekalo čtvrt roku na vyjádření představenstva, nesvědčí o nějaké enormní snaze z vaší strany.

ŘEBÍČEK: Ale na každou dohodu přece musí být dva. Když jeden chce a druhý ne, dohoda není. A buď se vyjednává, nebo se čeká, jestli si to strany nerozmyslí, nezmění se nabídka nebo požadavek, jestli se nezmění vnější podmínky. To všechno hraje roli a nelze říct, že správná doba jednání o koupi čehokoli by byl měsíc a delší čas je malér.

ČESKÁ POZICE: Proč si myslíte, že britská ENIC, původní vlastník klubu, vyšla vstříc novým zájemcům o Slavii?

ŘEBÍČEK: Promiňte, ale byznys i politika mě naučily, že nemám mluvit za jiné. Toto je přesně otázka určená pro ENIC. Pro mě není důležité, proč se to stalo, ale že se to stalo.

Financování klubu se zpočátku neobejde bez nějakých mých peněz, ale doufám, že jich bude ubývat, jak bude přibývat sponzorských příspěvků

ČESKÁ POZICE: Kolik jste za Slavii zaplatil? Jak chcete klub financovat?

ŘEBÍČEK: Už jsem několikrát řekl, že výše mé investice není něco, co míním zveřejnit. Financování klubu je postaveno na obvyklých zdrojích, zpočátku se neobejde bez nějakých mých peněz, ale doufám, že jich bude ubývat, jak bude přibývat sponzorských příspěvků.

ČESKÁ POZICE: Předchozí a přechodný většinový majitel firma Natland Group dělal ve Slavii hloubkový audit hospodaření. Jaké jsou jeho výsledky?

ŘEBÍČEK: Nějaké informace o tom mám, ale pustil jsem do prověřování hospodaření svůj tým a budou mě zajímat především jeho zjištění a hodnocení.

ČESKÁ POZICE: Komora auditorů šetří činnost auditora, firmy Auditing Dykast, vzhledem k problematickému navýšení základního kapitálu o hráčské pojistky. Zpochybníte jako vlastník Slavie toto navýšení?

ŘEBÍČEK: Nechtějte ode mě silná prohlášení tohoto typu, nedám vám je bez detailního seznámení se skutečným stavem. Pouze mohu obecně říci, že se nebudu bránit žádným krokům, které budou pro společnost znamenat pozitivní přínosy. Auditor byl na poslední valné hromadě změněn. Nyní jím bude společnost APOGEO Audit, kterou v interním výběrovém řízení vybral předchozí majoritní vlastník společnost Natland.

ČESKÁ POZICE: Uvažujete o tom, že část svého podílu prodáte nějakému velkému investorovi? Mluví se o vašem navázání na obchodníky z bývalého Sovětského svazu. Nenajde se mezi nimi nějaký „Abramovič“, který by Slavii posunul někam jinam?

ŘEBÍČEK: Hned v prvním rozhovoru po oznámení dohody s Natlandem jsem připustil, že nějaký drobný podíl převedu na někoho, kdo mi s transakcí pomáhal. Určitě to ale nebude nějaký ruský oligarcha nebo někdo takový. Ostatně, to navázání na obchodníky z Ruska, o kterém se v médiích spekuluje, není nic jiného, než překroucení skutečnosti, že se historicky znám s člověkem, který možná dělá nějaké obchody v Rusku.

ČESKÁ POZICE: Jaký je váš dlouhodobý záměr se Slavií? Tvrdíte, že chcete soupeřit se Spartou, ale s kvalitou kádru i rozpočtem jste za ní na míle daleko!

ŘEBÍČEK: To je sice pravda, ale Slavia byla před několika málo lety mistrem ligy a zahrála si Ligu mistrů. Vrátit se na výsluní je samozřejmě složitější, než z něj spadnout, ale je to možné.

ČESKÁ POZICE: Slavia operuje silným fanouškovským potenciálem. Máte konkrétní plán, jak jej využít?

ŘEBÍČEK: To je pro mě relativně nový fenomén, se kterým se musím naučit vycházet, protože ani soukromé firmy ani politické strany fankluby nemají. U politických stran je tomu spíš naopak. Ale určitě jsem si vědom významu a síly a fanoušků, chci s nimi být v kontaktu.

ČESKÁ POZICE: Jak myslíte, že Slavii vnímá veřejnost po všech změnách, které v posledních měsících nastaly? Ředitel Platil, pravá ruka odsouzeného Petra Macha a následně jeho několikamilionový dlužník, jenž nebyl odsouzen jen díky promlčecí lhůtě. Váš bratr, podezřelý z vydírání, jeho případ se bude znovu projednávat u soudu. Oba bývalí policisté. Vy, o kterém se rovněž mnoho dobrého člověk nedočte. Neničí to poněkud image značky Slavia?

ŘEBÍČEK: Nejsem a ani bych nechtěl být soudcem lidí okolo sebe. Já si také nemyslím nic dobrého o mnoha novinářích, kteří psali o mně, a o jejich objektivitě, jen to nemám kam napsat a ani mi to za to vlastně nestojí. U Slavie o to totiž vlastně ani nejde. Když bude vyhrávat, budou všichni spokojeni. Když bude zakopávat o míč, budou fanoušci naštvaní, i kdyby majiteli klubu byli všichni svatí.

ČESKÁ POZICE: Slavia ztratila pozici na poli fotbalové diplomacie v České republice. Co s tím uděláte?

ŘEBÍČEK: Pokusíme se to změnit. Teď má klub po nějaké době zřetelnou vlastnickou strukturu, takže se vyjednávací pozice nepochybně o něco zlepší.

Nevím, jak může někdo komentovat moje majetkové poměry, když neví, kolik jsem za Slavii zaplatil

ČESKÁ POZICE: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce nechat přezkoumat, kde jste na Slavii vlastně vzal. Nechme ho být, ovšem ta otázka je nasnadě – podle vašich vyjádření z minulosti to prostě nevychází, když vezmeme do úvahy vilu v Toskánsku, byt v Dubaji, jachtu a podobně. Jste připraven na takové šetření?

ŘEBÍČEK: Nevím, jak může někdo komentovat moje majetkové poměry, když neví, kolik jsem za Slavii zaplatil a vychází přitom z povinně zveřejňovaných informací za nějaké dva a půl roku mého působení ve vrcholové politice. Takže na šetření jsem připraven, ať je poslední etapa mého života prověřena finančními úřady shora dolů a zprava doleva stejně jako ty předchozí. Jedinou jistotu mám, že až se nic nezjistí, novináři už to budou ignorovat, nebo napíší, že to bylo nějaké cinklé šetření.

ČESKÁ POZICE: Opoziční politici a média spojují vaše působení na ministerstvu dopravy se státními zakázkami pro Viamont. Vám se to zdá divné?

ŘEBÍČEK: Problém je, že mnozí novináři nemají, nebo si nechtějí, udělat čas na pečlivou analýzu a rovnou píší, co jim někdo donesl nebo pošeptal. Různá hausnumera vznikala z toho, že se sečetla čísla v jenom roce prostavěných zakázek s čísly vysoutěžených zakázek, které se budou stavět několik dalších let. Navíc když byl Viamont v konsorciu, kde měl dvacetiprocentní účast, započítalo se mu všechno, aby byl „důkaz“ mého ovlivňování tendrů na ministerstvu dopravy zřetelnější. Anebo spekulace o velikosti Viamontu: i já si umím na internetu najít ve výročních zprávách, že záhadný růst jeho stavební divize nezačal v roce 2007, kdy jsem byl ministrem, jak novináři psali, ale že už v roce 2005 měla tržby přes miliardu a v roce 2006 už dvě. A pak pokračovala na tři a čtyři miliardy v dalších dvou letech. O jakém záhadném růstu mluvíme?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!