Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Americko-ruská přetahovaná o Nikulina: Česko mezi dvěma velmocemi

  10:16
Ruský hacker Jegenij Nikulin čeká ve vazební věznici v Praze na Pankráci na verdikt o svém vydání, přičemž o něho mají enormní zájem USA i Rusko. Velmocenská hra o Nikulina působí kromě politiků vrásky i českým bezpečnostním složkám. Dle nich se může stát terčem únosu. Stoprocentní ochranu totiž nejde zajistit ani ve vazební věznici.

Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. foto: Gazeta.ruLidovky.cz

Česko nikdy nepatřilo mezi přední hráče světové politiky, ale příběh ruského hackera Jevgenije Nikulina (30) dostává zemi do popředí zájmu dvou velmocí. Podle informace LN považuje Trumpova administrativa tuto kauzu za problém číslo jedna v česko-amerických vztazích. Nikulin čeká ve vazební věznici v Praze na Pankráci na verdikt ohledně svého vydání. O hackera mají enormní zájem USA i Rusko.

Obě velmoci tvrdí, že se dopustil zločinů proti jejich občanům. Američané ho podezírají z krádeže mnoha desítek milionů osobních dat, Rusové ze zcizení (v přepočtu) několika desítek tisíc korun, které měl ukrást přes internet. Jak zjistily LN, přetahovaná o Nikulina působí kromě politiků vrásky i českým bezpečnostním složkám.

  • Pokračování kauzy Jevgenije Nikulina: Český prezident Miloš Zeman hledá všemožné cesty, jak zabránit vydání ruského hackera do USA

https://www.lidovky.cz/zeman-chtel-milost-pro-ruskeho-hackera-ktereho-chteji-z-ceska-ziskat-usa-i-rusko-gdu-/noviny.aspx?c=A180312_212414_ln_noviny_sij

Cenný trumf pro Američany

„Na základě signálů, které máme, existuje velké riziko, že se ho Rusové snaží dostat z přísně střeženého režimu. Usilují o to, dostat ho do situace, kdy by ho bylo možné unést,“ řekl LN zdroj z českých tajných služeb. Do toho podle zpravodajců zapadá i lednový dopis Nikulinovy matky prezidentu Miloši Zemanovi s prosbou o pomoc. Tehdy uvedl list Izvestija, že Rus v českém vězení umírá.

Američané jsou přesvědčeni, že Nikulin je cenný trumf, který je může dovést mnohem dál než jen k odhalení krádeží internetových dat. Podle neoficiálních vyjádření sázejí na to, že by jim mohl osvětlit vliv ruských hackerů na prezidentské volby v roce 2016. Americký apetit navíc sílí, čím více se o Nikulina zajímá Moskva.

Únos Češi nepodceňují. „Jde i o taktiku při eskortách k soudu. V týmu je vždy jeden příslušník, který hlídá, aby nedošlo k únosu. Dbá se i na to, aby nebyl otráven. Do misek se nabírá porce vždy anonymně a ze společného hrnce,“ řekl LN vrcholný důstojník Vězeňské služby (VS). Kam Nikulin zamíří, rozhodne ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Do té doby za něho odpovídá VS, která však nechtěla sdělit podrobnosti. „Z bezpečnostních důvodů nelze odpovědět,“ uvedla mluvčí VS Petra Kučerová.

Američané o Nikulina každopádně hodně stojí. „Jak řekl velvyslanec Stephen King, jeho prioritou je, aby zajistil, že bude Nikulin vydán do USA, aby tam čelil obviněním,“ napsal LN Ed Findley, tiskový atašé americké ambasády v Praze. Kauza Jevgenije Nikulina může zhatit i chystané návštěvy významných amerických politiků v Česku.

Američané jsou přesvědčeni, že Nikulin je cenný trumf, který je může dovést mnohem dál než jen k odhalení krádeží internetových dat. Podle neoficiálních vyjádření sázejí na to, že by jim mohl osvětlit vliv ruských hackerů na prezidentské volby v roce 2016. Americký apetit navíc sílí, čím více se o Nikulina zajímá Moskva. A její zájem je patrný už jen z oficiálních prohlášení.

Zhoršování zdravotního stavu

„Ministerstvo zahraničí i velvyslanectví v Praze aktivně pracují s českými úřady, aby nedopustily vydání ruského občana do USA. Příslušné kroky byly podniknuty diplomatickými kanály,“ prohlásila krátce po Nikulinově zatčení Marija Zacharovová, mluvčí ruské diplomacie. Nejen proto jsou Češi ve střehu. Vrcholný důstojník Vězeňské služby LN prozradil, že kromě únosu nepodceňují ani riziko, že by se Nikulin mohl stát obětí vraždy. Kvůli tomu panují v pankrácké vazební věznici, kde Nikulin pobývá, mimořádná bezpečnostní opatření.

Paradoxně největší vliv na rozpoložení Nikulina v českém vězení měly zprávy ruských médií. A to zejména informace o jeho zhoršujícím se zdravotním stavu kvůli špatné lékařské péči ve vězení. Česká strana tyto zprávy sice dementovala, ale pochybnosti mladého Rusa nerozptýlila.

Z rozhovorů LN s lidmi z Vězeňské služby také vyplynulo, že stoprocentní ochranu nejde zajistit ani v zařízení, jako je vazební věznice. Vězně nejde krátit na jeho základních právech, do kterých patří například vycházka, pravidelný kontakt s obhájcem či nárok na balík jednou za měsíc. Nikulinova vězeňská ostraha se připravuje zejména na okamžik, kdy padne verdikt, a bude jasné, kam zamíří. V tu chvíli musí proběhnout transport střeženého vězně do ciziny co nejrychleji. Zejména pokud by šlo o USA, hrozba útoku dle českých bezpečnostních složek exponenciálně vzroste.

Ministerstvo spravedlnosti nechtělo záležitost komentovat. Omezilo se na stručné prohlášení. „Řízení ve věci N. je nyní ve fázi, kdy běží lhůta tří měsíců, ve které ministr může podat Nejvyššímu soudu návrh na přezkoumání rozhodnutí o přípustnosti,“ napsala LN mluvčí Tereza Schejbalová. Paradoxně největší vliv na rozpoložení Nikulina v českém vězení měly zprávy ruských médií. A to zejména informace o jeho zhoršujícím se zdravotním stavu kvůli špatné lékařské péči ve vězení. Česká strana tyto zprávy sice dementovala, ale pochybnosti mladého Rusa nerozptýlila.

Nespravedlivé soudní líčení

Pro Nikulina, který podle informací LN skutečně dlouhodobě trpí zažívacími problémy, měly zmíněné zprávy nepříjemnou dohru. „Vězeňský lékař mu potřeboval odebrat krev, ale když si Nikulin přečetl, co mu všechno hrozí, nechtěl s námi spolupracovat. Hrozně se vyděsil, jestli mu nechceme ublížit,“ upozornil zdroj LN. Nikulinův český obhájce Martin Sadílek potvrdil, že jeho klient si stěžuje na bolesti ledvin a břicha. Kvalitu zdravotní péče za mřížemi jako člověk mimo obor nechtěl hodnotit.

Nikulinovi obhájci se snaží prokázat, že úřad postupoval formálně, a nezabýval se důvody, proč Rus o azyl požádal. Jedním z Nikulinových důvodů bylo přesvědčení, že v USA soudní líčení s ním neproběhne spravedlivě.

„Vím jen, že si stěžuje na své potíže. Nakolik jsou bránící výkonu vazby, nejsem schopný komentovat,“ řekl LN advokát Sadílek. Kategoricky odmítl, že by měl informace o rizicích spojených s únosem Nikulina. „Kdybych věděl, že mu hrozí únos, tak bych to oznámil orgánům činným v trestním řízení. Určitě bych si nenechal klienta unést,“ řekl LN. V současnosti se advokát vedle úsilí na propuštění klienta z vazby soustřeďuje i na žalobu proti ministerstvu vnitra. Právě tam se totiž Nikulin domáhal humanitárního azylu v Česku. To ale resort vnitra zamítl.

Nikulinovi obhájci se snaží prokázat, že úřad postupoval formálně, a nezabýval se důvody, proč Rus o azyl požádal. Jedním z Nikulinových důvodů bylo podle Sadílka přesvědčení, že v USA soudní líčení s ním neproběhne spravedlivě. „Má obavu, aby to řízení probíhalo způsobem, na který jsme v Evropě zvyklí,“ dodal advokát. Nikulin v minulosti kritizoval návštěvy vyšetřovatelů FBI v českém vězení, kteří se ho údajně snažili přimět k doznání ve věcech, které se nestaly.

V pátek 16. března o žalobě proti ministerstvu vnitra rozhodne městský soud v Praze. Líčení se odehraje za mimořádných bezpečnostních opatření přímo v budově pankrácké věznici. „Míst pro novináře je sedm. Telefon a notebook budete muset odevzdat. Dovnitř si můžete vzít tužku a papír,“ řekla LN mluvčí soudu Markéta Puci.

Mladík v hledáčku velmocí

5. října 2016

Rusa Jevgenije Nikulina zadržela česká policie v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s celkem devíti skutky z let 2012 až 2013 spočívajícími v útocích na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox.

16. listopadu

USA požádaly o Nikulinovo vydání nótou předloženou českému ministerstvu zahraničí. Ministerstvo spravedlnosti následně obdrželo i extradiční žádost Ruska, vydanou také 16. listopadu a podloženou zatykačem kvůli internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun. Zatykač vydal moskevský soud 10. listopadu.

30. května 2017

Městský soud v Praze rozhodl, že vydání je přípustné do USA i do Ruska. Nikulinovi advokáti okamžitě podali stížnost proti rozhodnutí přípustnosti vydání do USA.

24. listopadu

Pražský vrchní soud potvrdil přípustnost vydání do USA.

Prosinec

Nikulinův spis obdržel ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který musí rozhodnout, kam bude mladík vydán. Rusovi obhájci podali dvě ústavní stížnosti. S první ale v lednu 2018 neuspěli. Ústavní soud stížnost označil dílem za opožděnou, dílem za zjevně neopodstatněnou.

Nikulin rovněž zažaloval rozhodnutí ministerstva vnitra, které mu odepřelo humanitární azyl. V pátek 16. března o tom bude rozhodovat Městský soud v Praze.

Autor: