Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Americký bič na internetové piráty

  12:01

Odpojování uživatelů od webu je nelidské, míní internetový guru Cory Doctorow.

Americká organizace Center for Copyright Information (CCI) zavede v příštích dvou měsících nová opatření, jejichž cílem je omezit narušování autorského zákona on-line prostřednictvím populárních sítí peer-to-peer typu BitTorrent a spol. Jde o jakýsi varovný systém, který v posledních čtyřech letech vznikl ve spolupráci s americkými poskytovateli internetu. Případnému trestu pro ty nejpaličatější piráty ve formě například pomalejšího připojení by měla předcházet série varování.

„Zákazníci dali najevo, že by se rádi dozvěděli víc o ‚pravidlech silničního provozu‘,“ píše se v tiskové zprávě CCI. Organizace, jejímiž členy jsou mimo jiné mocné Motion Picture Association of America a Recording Industry Association of America, zároveň přiznala, že v kyberprostoru nemusí být vždy zřejmé, který obsah je legální a který nikoli, a proto se rozhodla nabídnout uživatelům pomocnou ruku.

Spotřebitelé budou zajisté štěstím bez sebe. Především, když se CCI bude spolupracovat pětice dominantních amerických poskytovatelů internetu – AT&T, Cablevision, Comcast, Time Warner a Verizon.

Software bude dnem i nocí lustrovat IP adresy s ilegální webovou aktivitou a obratem je nahlásí poskytovateli internetuJádrem systému je software nazvaný MarkMonitor, který bude dnem i nocí lustrovat IP adresy s ilegální webovou aktivitou a obratem je nahlásí dotyčnému poskytovateli internetových služeb. Osobní informace prý během procesu zveřejněny nebudou. Uživatelé se tedy zatím dle šéfky CCI Jill Lesserové nemusejí kvůli porušování copyrightu obávat soudních sporů. Půjde spíše o rozesílání varovných zpráv. „Takové upozornění ještě zdaleka neznamená, že by uživatel byl vystaven vyššímu riziku, že bude zažalován, anebo že má majitel obsahu větší páku někoho zažalovat,“ ujisťuje Lesserová a americkým uživatelům nezbude, než jí věřit.

Šest bodů

Co konkrétně zákazníky čeká? V případě nového Copyright Alert System jde o šestibodový program. V první fázi obdrží internetový pirát varovný e-mail, jejž doprovází informační materiál o významu duševního vlastnictví, bezpečnosti v síti a seznam zdrojů s legálním obsahem. Tato zpráva se opakuje, přičemž podruhé je informací víc a kladou si za cíl odvrátit uživatele od temné strany. Ani třetí a čtvrté varování se od předchozích nijak zvlášť neliší. Jediný rozdíl je v tom, že uživatelé musejí kliknutím myši potvrdit, že zprávu obdrželi a přečetli a jsou si zcela vědomi nezákonných aspektů svého chování.

Konkrétní trest je spojený až s pátou a šestou upomínkou. Tehdy může poskytovatel dle tiskové zprávy CCI sáhnout po takzvaných Mitigation Measures, tedy zásadním zpomalení rychlosti internetu, anebo dokonce okamžitém přesměrování na stránku, kde se pirát dočte, že by měl ohledně kradeného obsahu co nevidět kontaktoval přímo majitele.

Jaké překvapení skrývá šesté varování, zatím zřejmě není dořešeno. S největší pravděpodobností nepůjde o trest smrti. Nicméně mohlo by jít o dočasné odříznutí od internetu, což se podle internetového aktivisty a populárního spisovatele vědeckofantastických románů Coryho Doctorowa v dnešní době smrti značně podobá.

Pirátské kino

„V současné chvíli vím o třech zemích – Francie, Nový Zéland a Velká Británie, kde vás kvůli porušování autorského zákona mohou odpojit od internetu. Tato pravidla jsou absolutní katastrofou pro základní lidská práva. Přicházejí totiž v moment, kdy se většina věcí, které máme spojené s kvalitou života, přesouvá do kyberprostoru," říká v rozhovoru s kanadskými médii Doctorow.

Cory Doctorow: „Vše, co dnes děláme, souvisí s internetem. Už brzy bude ale vše, co děláme, internet vyžadovat.“ Vše, co děláme, dnes podle něj souvisí s internetem. Už brzy bude ale vše, co děláme, internet vyžadovat. Například ve Velké Británii právě v jednom systému spojili penzi, invalidní důchody, mateřskou, a sociální dávky. Služba bude primárně digitální. „V podstatě tedy v Anglii říkáme, že pokud žijete v domácnosti, ve které se někdo špatně dívá na televizi, tak nemáte právo například na sociální dávky. Je to absolutně neúměrné,“ míní spisovatel.

Ostatně o temných mocipánech, kteří lidem brání v přístupu k internetu, je i Doctorowův nový román Pirate Cinema, který autor publikoval tento měsíc, mimo jiné bezplatně na stánkách Craphound.com. Hrdinou vyprávění z blízké budoucnosti je 16letý umělec Trent McCauley. Pod přezdívkou Cecil B. DeVille úspěšně sestavuje z ilegálně stažených scén kasovních trháků vlastní filmové koláže. A to tak dlouho, dokud ho autority neodříznou od internetového připojení, což naprosto zruinuje jeho rodinu, jejíž příjmy jsou s internetem neodmyslitelně spjaty. McCauley uteče do Londýna a přidá se k undergroundu.

„Nemyslím si, že by vědeckofantastické knihy předpovídali budoucnost. Spíše velmi dobře reflektují současnost,“ komentoval svou knihu Doctorow. Doplnil, že proces je podobný, jako když vědec množí bakterie za účelem lepší analýzy.