Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Angela Merkelová narazila na krutou politickou realitu

Evropa

  17:48
Podle Nancy Gibbsové, šéfredaktorky časopisu Time, který vyhlásil německou kancléřku osobností roku 2015, Merkelová svým pohledem na uprchlíky vsadila na svobodu. Otázkou je, kolik lidí v EU souhlasí s touto volbou a s jejím zdůvodněním.

Angela Merkelová foto: Twitter Time.com

Osobností roku 2015 je podle amerického magazínu Time německá kancléřka Angela Merkelová. Šéfredaktorka časopisu Nancy Gibbsová prohlásila, že Merkelová, vychovaná za železnou oponou, svým pohledem na uprchlíky spíše jako na oběti hodné záchrany než jako na vetřelce, které je třeba zapudit, vsadila na svobodu.

Merkelová jako vytrvalá morální vůdkyně po Německu prý chtěla více, než by si většina politiků troufla. V překladu to znamená, že kancléřka se kvůli svému postoji k nelegální migraci dostala do takových morálních výšin, které musejí přimět celý svět, aby se před ní uklonil.

Z minulosti, zejména předválečné, dobře víme, že když časopis Time udělí někomu titul osobnost roku, v dlouhodobém horizontu to ještě nemusí automaticky znamenat jen pozitivní hodnocení. Na druhé straně je nesporné, že skutky jakéhokoliv německého kancléře mají výrazný vliv na svět bez ohledu na to, koho si vybere na titulní stranu americký časopis.

Odmítnutí integrace migranty

Otázkou ale je, kolik lidí v Evropské unii, zejména v Německu, souhlasí s touto volbou a s jejím zdůvodněním. Je pozoruhodné, že tvůrce ankety z nějakého důvodu, který by si zasloužil hlubší sociální i psychologickou analýzu, vůbec neznejistila nepatrná skutečnost, že velká část německé společnosti s uvedeným hodnocením Merkelové čím dál hlasitěji nesouhlasí. Názor lidí při hlasování o osobnosti roku zřejmě nebyl vůbec důležitý. S trochou cynismu by se jim dalo vzkázat: Pokud si přejete ještě větší propast mezi politikou a názorem voličů, jen tak dál!

Podle německé kancléřky Angely Merkelové multikulti zůstává životní lží, zatímco opakem je integrace. Jenže co se stane, když Němci zjistí, že miliony migrantů odmítnou i integraci?

Politiku vítání uprchlíků už v létě odsoudila CSU, uplynulo pár měsíců a Merkelovou začali kritizovat i lidé z vlastních řad – z CDU. Na sjezdu strany předminulý týden posílila svoje pozice, možná proto, že v dosavadní politice ustoupila. „Chceme citelně snížit počet běženců. Je to v zájmu Německa i Evropy i samotných uprchlíků,“ prohlásila s tím, že multikulti zůstává životní lží, zatímco opakem je integrace. Jenže co se stane, když Němci zjistí, že miliony migrantů odmítnou i integraci?

Postoj kancléřky, která jako dcera kněze při řešení problematiky uprchlíků kladla důraz na etiku a jako by nepočítala s politickými důsledky, je z lidského hlediska pochopitelný. Nyní však narazila na politickou realitu, která, jak víme, bývá velmi krutá.

CDU bez kandidáta

CDU nakonec Merkelovou podpořila, evidentně proto, že straně došlo, že na post nového kancléře či kancléřky nikoho jiného nemá. Ministr financí Wolfgang Schäuble nepřichází v úvahu, je mu už 72 let. Nadějná a ambiciózní politička CDU Julia Klöcknerová (43), která kritizuje otevřenou migrační politiku Merkelové, je zase příliš mladá. Momentálně jednoduše není kandidát, z něhož by CDU dokázala udělat německého kancléře.

Momentálně není kandidát, z něhož by CDU dokázala udělat německého kancléře. Merkelová proto musí zůstat.

Merkelová proto musí zůstat, což znamená, že nadále bude určovat německou a evropskou politiku. Jejím původním heslem bylo „Wir schaffen das“, tedy „Dokážeme to“, v podstatě převzala slogan Baracka Obamy „Yes we can“, ale jak vidíme, americký prezident většinu věcí nebyl schopný zvládnout.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat