Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Audit ČEZ: Vztahy se Škodou Power byly OK. Ale o to přeci nešlo!

  16:54

Dle šetření nemohl zakázky pro plzeňskou Škodu ovlivnit Martin Roman ani nikdo jiný z vedení ČEZ. Jak to ale bylo se střetem zájmů?

Společnost ČEZ zveřejnila výsledky interního auditu, který měl prověřit vztah energetické skupiny k plzeňské Škodě Power a její předchůdkyni Škodě Energo. Cílem bylo zjistit, zda zadávání zakázek strojírenské skupině od února 2004 do září 2011 mohl ovlivnit kterýkoli člen vedení či představenstva ČEZ.

Jaké je hlavní resumé? Citujeme doslova:

  • Rozhodnutí o klíčových zakázkách, kterých se zúčastnila Škoda Power, byla motivována podnikatelskými důvody v souladu se schválenou strategií Skupiny ČEZ.
  • Vztahy ke Škodě Power byly nastaveny standardním a obvyklým formálním způsobem, včetně například uplatnění smluvní penalizace.
  • Nebyly zjištěny neformální vazby, které mohly být nekorektní, neetické, popřípadě mohly být vnímány jako prokorupční.
  • Postupy jednání zaměstnanců Skupiny ČEZ při zadávání zakázek byly nastaveny a dostatečně popsány v řídící dokumentaci, v souladu s obecnou legislativou.
  • Výběr dodavatelů probíhal v praxi bez významných odchylek od řídící dokumentace/zákonem stanovených postupů.
  • Absence datumů na některých dokumentech (vesměs interní rozhodovací akty ČEZ, a. s. či ŠP Invest, s. r. o.) snižuje jejich průkaznost.
  • Společnost ČEZ neposkytla Škoda Power žádný úvěr.

Audit vznikl na popud ministerstva financí, které je v ČEZ rozhodujícím akcionářem a jež chtělo zjistit, zda nemohl nastat konflikt zájmů bývalého předsedy představenstva firmy Martina Romana při zadávání zakázek společnosti Škoda. Roman totiž před nástupem do energetické skupiny řídil plzeňskou Škodovku a podle dokumentů dříve zveřejněných Mladou frontou Dnes ji mohl i vlastnicky ovládat či mít prospěch z jejích zisků.

Problém je v tom, že audit neodpověděl na klíčovou otázku, a sice zda Roman skutečně měl nějaký profit, případně nějaký vlastnický podíl ve Škodě v době, kdy již zasedal v ČEZ. Doufejme, že více světla do personálního propletence vnese vyšetřování protikorupční policie, která se případem rovněž zabývá.

Neboť jak v říjnu 2011 pro ČESKOU POZICI uvedl premiér Petr Nečas, „pokud by se prokázaly v médiích uvedené vazby Martina Romana na Škodu Plzeň, šlo by o závažné podezření z porušení zákonů a ze střetu zájmů. V takovém případě by byly úvahy o jeho odvolání z dozorčí rady na místě.“ Připomeňme, že Roman loni v září v čele ČEZ po sedmi letech skončil a stal se novým předsedou dozorčí rady společnosti.

Sám Roman vazby na vlastníky Škodovky přiznal. Tvrdí však, že v době angažmá v ČEZ již jako majitel ani takzvaný beneficient Škody Plzeň nefiguroval. „Pokud jsem byl na některých dokumentech z pozdější doby stále ještě uveden jako vlastník či beneficient některé ze struktur, nemám o tom žádné povědomí a platí, že nemůže jít o pravdivý dokument,“ uvedl.