Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Australské fiasko s jednotným balením cigaret

  22:48

Extremistické opatření proti tabáku počet kuřáků nesnížilo.

foto: archivČeská pozice

Přesně před rokem uvedla Austrálie na tabákový trh takzvané generické cigaretové krabičky. Jde o balení, která musejí mít jednotnou barvu a nesmějí se na nich používat loga firem ani značek. Jediný způsob, jak od sebe značky odlišit, je jméno vytištěné jedním předepsaným a patřičně nenápadným typem písma. Aktivisté proti kouření prosadili generické krabičky přes odpor tabákového průmyslu a navzdory varování řady nezávislých expertů.

Jedním z nejzásadnějších argumentů proti jednotnému balení je ten, že porušuje zákony chránící duševní vlastnictví. Australská vláda je v tomto ohledu také nucena čelit žalobám tabákových firem. Dalším argumentem proti zavedení jednotného balení byl možný nárůst nezákonného obchodu s tabákem, a rovněž skutečnost, že generické krabičky zlevňují výrobu a zjednodušují práci padělatelům. To vše bylo odsunuto stranou ve jménu chiméry snižování počtu kuřáků.

V některých zemích, třeba v Belgii, po zavedení obrázkových zdravotních varování počet kuřáků dokonce krátkodobě stouplTabákový průmysl i nezávislí experti marně varovali, že podoba krabiček, například zdravotní varování formou odstrašujících obrázků, nemá na počet kuřáků prakticky žádný podstatný vliv. V některých zemích, třeba v Belgii, po zavedení obrázkových zdravotních varování počet kuřáků dokonce krátkodobě stoupl, v jiných zemích se nestalo vůbec nic a v zemích, jako je třeba Česká republika, počet kuřáků klesá přesto, že jsme obrázková zdravotní varování nezavedli.

Prvního prosince uplyne od australského experimentu jeden rok. Jaké jsou výsledky? Z pohledu ochrany zdraví opravdu tristní. Podle studie významné konzultační firmy London Economics se počet kuřáků v Austrálii vůbec nezměnil. Studii sice financovala firma Philip Morris, byla však připravena podle expertní, transparentní metodologie, kterou je možné nezávisle ověřit.

Katie Cliffová z Rady pro rakovinu Queenslandu, nezávislé nátlakové organizace, se v reakci pro australská média zmohla jen na poněkud liché prohlášení: „Když si na zavedení generických krabiček tabákové firmy tolik stěžují, nemůže být na počet kuřáků úplně bez vlivu.“

Proč si nepomoci nefér zákrokem?

Už jsme si zvykli, že aktivisté proti kouření se v boji s tabákovými firmami mohou dopustit mnoha faulů, překrucovat a masírovat statistiky a málokdo se takové chování odváží napadnout. Jde přece o boj proti zlým tabákovým korporacím, jde o boj za dobro, jde o to zbavit lidstvo kouření, tak proč si občas nepomoci nefér zákrokem?

Kouření samozřejmě je zlozvyk. Stojí nás mnoho peněz a významně zvyšuje pravděpodobnost, že vážně onemocníme. Navíc je vysoce návykové. Lidé však kouří již několik stovek let a náladu ovlivňující látky požívají od nepaměti. Zákazy a příkazy nikdy nic nevyřešily. Stále platí, že nejúčinnější a jediná obrana proti kouření je prevence v raném věku – investice do vzdělávacích a výchovným programů u dětí.

Tabákové firmy nejsou jedinými, kdo na drastická a neúčinná opatření v Austrálii doplácíTabákové firmy nejsou jedinými, kdo na drastická a neúčinná opatření v Austrálii doplácí. Prostřednictvím Australoasijského sdružení malých obchodů nedávno drobní obchodníci informovali, že se potvrdily  jejich nejhorší obavy – zavedení jednotných balení výrazně posílilo pozice pašovaného a padělaného zboží. Jde o stejný vzorec jako při každé necitlivé regulaci citlivého zboží: doplatí na ni ti, kdo platí daně a hrají podle pravidel, zatímco zločinci se napakují. Zdravotní užitek takové politiky je nulový.

Zavést jednotná balení zboží si netroufli ani komunisté, kterým jinak na trhu a obalech nezáleželo a síle značek nerozuměli. V tomto smyslu nás australská vláda posouvá ještě dál do jakéhosi polosvěta sci-fi filmu. V kultovním americkém snímku Repo Man (Vymahač) z roku 1984 se objevuje motiv zboží baleného do generických obalů, což tehdy nakrátko vytvořilo na americkém trhu subkulturu generických obalů. Šlo však o svobodnou reakci trhu, firem a jednotlivců.

Australská vláda nám takové řešení chce vnutit. Irská vláda už podobná opatření zvažuje, a i když si Brusel v posledním kole novelizace tabákové směrnice na jednotné balení zatím netroufl, jistě nás taková celoevropská diskuse čeká. Navzdory tomu, že australské fiasko jasně dokazuje nesmyslnost takového počínání.