Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Bárta chce po potravinách zlevňovat i teplo

  12:48

V potravinářství a teplárentství sice předseda Věcí veřejných Vít Bárta nemá znalosti, ale nepřátele ano.

Po drahých potravinách se Vít Bárta vrhl také do boje proti vysokým cenám tepla. Někdy to až vypadá, že si šéf Věcí veřejných témata pro blížící se parlamentní volby vybírá nahodile. Ani jako šéf agentury ABL, ani v pozici ministra dopravy se totiž potravinářství či teplárenství nikdy nevěnoval a pravděpodobně těmto oborům příliš nerozumí. Spíše než náhodou je však výběr témat směsí populismu a vyřizování politických a osobních účtů.

Předem avizovaný boj proti vysokým cenám za teplo Bárta oficiálně zahájil tento týden. V sále Poslanecké sněmovny Státní akta uspořádal odborný seminář zaměřený na budoucnost teplárenství v Česku. „Naším cílem je předložit novelu energetického a stavebního zákona, který nastaví vyváženou legislativu a zamezí zneužití legislativní podpory a doposud požívané ochrany centrálních zdrojů tepla,“ prohlásil Bárta na semináři. Pomocí změny výše zmíněného zákona chce dokonce lidem umožnit jednoduše se odpojit od centrálních zdrojů vytápění, a dosáhnout tak zlevnění neúměrně drahého tepla.

O tom, že vysoké ceny Bártu netíží ani tak kvůli latentnímu sociálnímu cítění, ale jde spíše o populismus, se ČESKÁ POZICE zmínila již dříve. Vzhledem k tomu, že šance Věcí veřejných překročit v parlamentních volbách pětiprocentní hranicí pro vstup do sněmovny se rovná téměř nule, pokouší se zachránit tonoucí se stranu sliby levnějšího života a pasoval se do role bojovníka proti těm, kteří vysoké ceny podle něj zavinili. V případě potravin si za soupeře vybral Andreje Babiše. Není náhodou, že Babiš se svým hnutím ANO 2011 cílí na stejné voliče.

Kmotr versus špicl?

Náhodný naní ani Bártův boj proti teplárnám. Kořeny je třeba hledat v Plzeňském kraji, kde má Bárta již od roku 2010, kdy byl v čele ministerstva dopravy, spory s Romanem Jurečkem, místopředsedou plzeňské ODS a spojencem bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Když chtěl Bárta v Plzni kandidovat na hejtmana, boj proti Jurečkovi byl dokonce hlavním cílem jeho kampaně, ve které nyní pouze pokračuje.

Není přesně jasné, co je jádrem sporu Bárta versus Jurečko, patrně jde o obsazení vrcholných postů na ministerstvech spravedlnosti, dopravy a ve státních firmáchNení přesně jasné, co je jádrem jejich sporu, patrně jde o obsazení vrcholných postů na ministerstvech spravedlnosti, dopravy a ve státních firmách. Bárta nazývá Jurečka kmotrem a podezírá ho ze snahy o postupnou privatizaci městského podniku Plzeňská teplárenská. Jurečko je ve firmě předsedou představenstva.

Naposledy proti němu Bárta veřejně vystoupil na lednovém jednání zastupitelstva Plzně, při kterém zastupitelé odsouhlasili výstavbu spalovny Chotíkov za dvě miliardy korun a další velkorysé plány městské společnosti. „Chce zatížit město úvěrem při právě odsouhlasené výstavbě spalovny v Chotíkově, dostat tak firmu do problémů a pak ji zprivatizovat. Tyto kroky by nakonec vedly ke zvýšení cen za teplo pro obyvatele Plzně,“ uvedl Bárta pro ČESKOU POZICI.

Jurečko to považuje za hloupost. „Plán na spalovnu v Chotíkově je starý deset let, to jsem ještě ani v čele firmy nebyl,“ řekl ČESKÉ POZICI Jurečko, který zase Bártu nazývá špiclem, protože podle něj nechal v minulosti prostřednictvím agentury ABL sledovat mnoho lidí včetně něj samotného. „Jediné, co jsem panu Bártovi udělal, je, že jsem nechtěl přistoupit na jeho špiclovací praktiky, které se mi vždycky příčily,“ dodal Jurečko.

Připomeňme, že Jurečko není žádný svatoušek. V minulosti byl například odsouzen za řízení pod vlivem alkoholu nebo v souvislosti s útokem na veřejného činitele. V Plzni se hovoří o jeho vazbách na vlivné podnikatele i o snaze manipulovat veřejné zakázky, nic z toho však Jurečkovi nikdo nedokázal.

A nezapomeňme, že zmíněná obvinění proti němu vznáší Bárta, který dle odhalení MF Dnes chtěl ještě jako majitel ABL pomocí špiclování a infiltrace ovládnout radnice Prahy 1 a 5 a později i Magistrátu hlavního města, čímž měl posílit nejen on, ale díky získávání veřejných zakázek i jeho bezpečnostní agentura.

Autor: