Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Bém a Janoušek, malej a velkej, Buldoci a třešně

Slovensko

  21:18

Janoušek může děkovat Bohu, že není kmotrem skutečné mafie, protože od pátečního oběda už by měl pro svůj klan cenu leda jako mrtvý.

Opravdoví mafiáni do mobilu neříkají vůbec nic, a když už, tak jedině na „ten malej“. Jenže Bém a Janoušek museli být neskutečně líní. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

KOMENTÁŘ Istvána Léko / Je tomu o málo víc než čtrnáct dní. V pátek 9. března jsme byli rádi, že už je víkend. Že už – alespoň pár dní - nepřijde žádná zpráva ze soudní síně, kde se řeší kauza Věcí veřejných, z níž se i zkušeným nezávislým přísedícím zvedá žaludek. Před dvěma týdny jsme ani netušili, že jde o komorní předehru k hororu s rozpočtem o několik nul vyšším. Pokud reality show ze soudu s Vítem Bártou drasticky demonstrovala úpadek naší politické kultury, a pokud Gorila na Slovensku zapříčinila vládu jedné strany, zatím šestidenní maraton gagů dvojice Bém-Janoušek je jiného řádu. Soudě třeba podle diskusí na Facebooku může být předzvěstí politického rozvratu a zásadního překreslení map.

Proti tomu, s čím byla konfrontovaná veřejnost v kauze Mazánek-Kolibřík, vypadají Bárta se Škárkou už jen jako Rejpal se Šmudlou. Nejnovější skandál nejenže nepostrádá nic z pokleslého žánru ve stylu veverek, ale má i mnoho věcí navíc. Kauza prozatím poskytuje tolik materiálu, že jej nejen prozatím nelze novinářsky zpracovat, ale dokonce nejsme ještě ani v pokročilejší fázi třídění. A to je teprve začátek!

Skuteční mafiáni?

A co druhý mocný pražský lobbista, Tomáš Hrdlička zvaný Hrdla, o němž se říká, že dnes je silnější a vlivnější než Janoušek

Na celém případu je hrozivá míra jeho autentičnosti. Pokud Slováci v kauze Gorila byli konfrontováni s přepisy a analytickými zprávami odposlechů z konspiračního bytu, Češi dostali rovnou originální materiál, který je nezvratným důkazem o fungování politiky v Praze. Přitom jsme slyšeli jen fragmenty hovorů mezi Janouškem a Bémem. A co druhý mocný pražský lobbista, Tomáš Hrdlička zvaný Hrdla, o němž se říká, že dnes je silnější a vlivnější než Janoušek? Kde jsou nahrávky mezi politiky z magistrátu a Hrdlou? Je vůbec možné, že když byl napíchnut Janoušek, Hrdličku nikdo neodposlouchával? Nebo ano, ale nahrávka se zobchodovala a již neexistuje?

To, co veřejnost v nahrávkách slyší, jsou příznaky, které by mohla označit jako mafiánské. Jsou to však jen karikatury mafiánů. Když jsme loni psali o kauze Drobil, zmínili jsme, že problém našich mafiánů spočívá v jejich vlastní trapnosti. Svoje mafiánské chování totiž odvozují spíše od filmu Buldoci a třešně.

Janoušek může děkovat Bohu, že není kmotrem skutečné mafie, protože od pátečního oběda už by měl pro svůj klan cenu leda jako mrtvý. Profesionální klan ví, kde jsou slabá místa a že klíčové lidi nelze nechat na policejním grilu pod politickým a mediálním drobnohledem.

Skuteční mafiáni by se nikdy nechovali tak, jak jsme svědky v této kauze. Skuteční mafiáni mají své lidi v policii a mají své lidi v politice. Ale mají v sobě zakotvený strach, že mohou být chyceni. Naopak naši pseudomafiáni měli a mají natolik podchycenou politiku, že si jsou jisti loajalitou policie. Vyšetřování dopravní nehody Janouška bude prubířským kamenem tohoto tvrzení a nutno říci že první kolo nevyznělo vůbec přesvědčivě.

Malej a velkej

Opravdoví mafiáni do mobilu neříkají vůbec nic, a když už, tak jedině na „ten malej“. Jenže Bém a Janoušek museli být neskutečně líní, šifrované telefony zapomínali doma nebo se jim s nimi nechtělo složitě manipulovat, tak raději používali normální odposlouchávatelné přístroje. To, že představitelé aféry mluví do telefonu tak, jak mluví, dává milovníkům řešení rébusů šanci na rozbíjení jejich kódů, jako by řešili sudoku. (Mimochodem oblíbená hra Pavla Béma.) Je otázkou pár dní, kdy budeme stoprocentně vědět, co je maurská princezna, a jestli to, že Janoušek je v kondici, fakt znamená, že už má připravenou hotovost na úplatek. Tak jako už teď víme, kdo je Pařez či Sumec.

Je jasné, že každého zajímá hlavně odpověď na otázku, zda existuje záznam z rozhovorů, které aktéři vedli na malém, tedy šifrovacím telefonu. Jestli české bezpečnostní složky umějí rozkrýt šifrování takového telefonu a pokud dané zařízení ještě nemají, zda by nebylo vhodnou investicí státu takový systém zakoupit. Protože při velikosti transakcí, které se po takovýchto telefonech řeší, by se investice rychle vrátila.

Zajímalo by nás, zda Mazánek s Topolem mluvili na malém, nebo na velkém. Není to jedno.

Z logiky dostupných materiálů vyplývá, že odposlouchávaný telefon byl telefon Janouškův. Je otázkou, jestli se zachovaly všechny nahrávky z těchto odposlechů. Protože pak by bylo zajímavé posoudit i jiné Janouškovy hovory s jinými politiky či kmotry. Jak z jednoho hovoru s Bémem vyplývá, Janoušek předtím mluvil s premiérem Topolánkem. Zajímalo by nás, zda Mazánek s Topolem mluvili na malém, nebo na velkém. Není to jedno.

Zatím rovněž nikdo veřejnosti nesdělil, proč byl Janoušek před pěti lety odposloucháván pouze půl roku, jak ČESKÉ POZICI řekl vysoce postavený důvěryhodný zdroj. Kdo zastavil pořízení nahrávek? A proč? Vždyť při hovorech Janouška jen za onen půlrok bylo zaznamenáno tolik podezřelých záležitostí (VZP, územní plán, Navatyp…), že  logický důvod k zastavení odposlechů se dá těžko dedukovat. Pokud nějaký policista či zpravodajec tak neuvěřitelně výživný materiál vyhodnotil jako nezajímavý, příslušné české úřady by ho měly nejen rychle vést k odpovědnosti, ale zároveň mu odebrat i občanský průkaz.  

Zasáhne Svoboda, nebo až Nečas?

Reakce na celou kauzu, ať už aktérů, nebo vedlejších postav, jsou kapitolou pro sebe.  Skoro by se chtělo říci, že problém máme všichni. Je otázka, kdo je odpovědný trestněprávně, kdo politicky a kdo morálně. Expremiéra Topolánka tato kauza nezajímá. Troufáme si však říci, že brzy začne, neboť směřuje k tomu, že to byl právě on, kdo měl ve věci konat. A to jakkoli. Petr Nečas má problém politický. Tato aféra totiž nebude znamenat jen odliv voličů ODS. Tato aféra zahýbe členskou základnou. Nečas už nemá dobré řešení. U stolu je příliš hráčů, kteří hrají vabank.

Poslanec Bém je nyní spíše problém pražského primátora Svobody než českého premiéra Nečase

Také primátor a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda, který ke kauze zatím kupodivu mlčel, bude muset problém svého stranického kolegy Béma řešit co nejrychleji. Poslanec Bém je nyní spíše problém Svobodův než Nečasův. Bude-li chtít rozptýlit spekulace, že za jeho mlčením je snaha Bémovy a Janouškovy aktivity krýt, měl by rychle jednat a přimět Béma ke složení poslaneckého mandátu dříve, než otázku začne řešit Nečas. Jenže se složením Bémova poslaneckého mandátu je další potíž. Exprimátora by v poslaneckých lavicích nahradil nechvalně známý radní z Prahy 11 Jiří Janeček, který byl letos v lednu hlavním sokem Svobody v boji o post šéfa pražské ODS a je spojován spíše právě s bémovskou partou. Takže z louže pod okap? Doufejme, že si Janoušek s Janečkem v roce 2007 nevolali na velkej.

Konec mýtu

A tak se alespoň zdá, že ten, kdo chtěl být neviditelný a jehož jméno se nesmělo vyslovit, ale zároveň mu imponovalo, že se mu říká Voldemort, opravdovým Voldemortem není. Nejen proto, že primátor Bém našel už v roce 2006 odvahu Voldemortovi říkat Mazánku. Po prvním dotyku reálné hrozby se Voldemortova neviditelná tvář ztrácí v opilecké grimase. A spíš se rozsypává jako postava profesora Quirrella ovládaného Voldemortem na konci prvního dílu Harryho Pottera. Končí mýtus o tom, jak oni jsou mocní a všichni ostatní bezmocní. Minulý týden jsme se ptali: Co je to za lidi? Odpovědět bychom mohli spolu s hrdinou filmu Big Lebowski: Jsou to jenom utrápení amatéři. Ale je hořké konstatovat, že i přesto se jim povedlo nás všechny hodně odrbat.

Autor: